• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Eski sevgilinin fotoğrafını silmeyene hapis

Eski sevgilinin fotoğrafını silmeyene hapis

25.11.2017, 19:23 Güncelleme Tarihi: 25.11.2017, 22:23

Hayatın her anını sosyal medyada paylaşmanın faturası gitgide ağırlaşıyor. İstanbul’da görülen bir davada, ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından ısrarla silmeyen erkeğe, hapis yolu gözüktü

Sosyal medyada izinsiz fotoğraf kullananlar 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.
İstanbul'da, genç bir kızın, eski erkek arkadaşının sosyal paylaşım sitesinden fotoğraflarını silmemesi üzerine açtığı davada, yerel mahkemenin 'suç teşkil etmez' kararı Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Kararı değerlendiren ceza avukatı Çiler Nazife Koşar, bu suçun 1 yıldan 4 yıla kadar bir hapis cezasını gerektirebileceğini söyledi.

TEMYİZE GİTTİ

İstanbul'da meydana gelen olayda, genç bir kız, eski erkek arkadaşının, birlikte oldukları dönemde çekildikleri fotoğrafları sosyal medyada tüm ısrarlarına rağmen kaldırmadığını öne sürerek davacı oldu. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek' suçundan görülen dava sonucu mahkeme, suça konu fotoğrafların, başlangıçtan itibaren belirli aşamaya kadar hukuka uygun olarak ifşa edildiğine vurgu yaparak genç kızın rızasını çektiği anda ise, "eylemin", "suça" dönüşmeyeceğine hükmetti.
Genç kızın temyize gitmesiyle devreye giren Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararı bozdu. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, ilk kararında direndi.
Mahkeme, sanığın beraat kararını yeniledi.

PARAYA ÇEVRİLMİYOR

Yeniden temyiz edilen kararda son sözü söyleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararı bozdu. Kararda sanığın, kişisel veri niteliğindeki fotoğrafları, mağdurun rızasına aykırı şekilde yayımlamaya devam etmesi eyleminden dolayı Türk Ceza Kanunu'nun 136/1. maddesindeki, 'verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme' suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerektiği gözetilmeksizin, yasal ve yeterli olmayan yazılı gerekçelerle sanık hakkında beraat kararı verilmesinin yasaya aykırı olduğu belirtildi.

Yerel mahkeme kararının oy birliği ile bozulmasına hükmedildi.

765 sayılı önceki ceza yasasında olmayan bu tür eylemlerin 5237 sayılı yeni ceza yasasında suç olarak düzenlenip, ceza yaptırımı altına alındığını belirten Koşar, "Bu suçlar hapis cezasını gerektirir suçlar olarak düzenlendi.

Ceza yasamızın 132. maddesi ile başlayan dokuzuncu bölümünde, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar düzenlemiştir. Burada 'Haberleşmenin gizliliğini ihlal', 'Konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması', 'Özel hayatın gizliliğini ihlal', 'Kişisel verilerin kaydedilmesi' ve bu olayda olduğu gibi 136. madde ile 'Verilerin hukuka aykırı olarak verilmesi ve ele geçirilmesi' hapis cezasını gerektirir suçlar olarak düzenlenmiştir.
Yasamızda bu eylemler 136. maddede 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasını gerektiriyor. Mahkemece cezanın 2 yılın üzerinde hükmolunması durumunda, artık bu cezanın ertelenmesi ve paraya çevrilmesi de yasal olarak mümkün olmadığından, sanığın belirtilen süreyi cezaevinde geçirmesi söz konusu olacaktır" dedi.

Eski sevgilinin fotoğrafını silmeyene hapis haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN