• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Liseye giriş sınavında açık uçlu soru yok!

Liseye giriş sınavında açık uçlu soru yok!

27.11.2017, 10:22 Güncelleme Tarihi: 27.11.2017, 20:25

Öğrencilerin merakla beklediği açıklamayı yapan Milli Eğitim Bakanı , “Tartışmalara yol açmamak için açık uçlu soru sormayacağız” dedi. 135 dakika sürecek sınavda, sadece 8. sınıf müfredatından soru gelecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçiş sınavı ile ilgili detayları açıkladı. Bakan Yılmaz, "Bu sistemde sadece 8. sınıflardan soru sorulacak.
Soru sayısını 60'dan 90'a çıkardık. 20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak" dedi.

ÜCRETSİZ OLACAK

Sınavda açık uçlu soru olmayacağını da anlatan Yılmaz, "Açık uçlu soru olmayacak. Daha önce gerek ben gerek Başbakanım açık uçlu sorunun daha doğru olacağını ifade ettik. Ancak toplumda şöyle bir algı var, 'bunun değerlendirmesini objektif olarak yapabilmek mümkün değil. 'Dolayısıyla yeni bir tartışmaya yol açmamak için açık uçlu soru olmamasına karar verdik" diye konuştu. Sınavda okul başarı puanını etkili olmayacağını anlatan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Okul başarı puanı alınmayacak. Hangi eve hangi okul yakın ona bakılacak. İsteyen öğrencilerin gireceği liseye giriş sınavı için ücret alınmayacak. Özel okullarının da böyle bir uygulaması olmayacak. O yönde karar verdiler. Özel yetenekle alan okullar eski standartlara göre öğrenci kaydına devam edecek. 81 Güzel Sanatlar Lisesi var. Sosyal Bilimler Lisesi 93 tane var. Bu okulları da öğrencilerimiz eskisi gibi tercih edebilir.Türkiye'nin bütçesinin 134 milyar 700 milyondan fazlasını eğitime ayırıyoruz. Meslek Lisesi, İmam Hatip, Anadolu, Sanat Lisesi istenirse açılır" şeklinde konuştu.

ZORUNLU DEĞİL

Sınava isteyen öğrencilerin gireceğini dile getiren Bakan Yılmaz, "Bizim sistemimizde sınav zorunlu olmayacak, isteyen girecek. Sadece yüzde 10'luk bir bölümü girmiş olacak. Öğrenci sayısı yüzde 10'a tekabül eden bir okul kontenjanı sınava ayrılmış olacak. Proje okulları olan okullar bunlar. Bu okullar vardı zaten. Yüzde onluk kapsam içine giren okullar her yıl güncellenecek. Sınav sistemi dışında herkes kendi mahellesindeki istediği okula gidebilecek. Bundan sonra, farklı akademik düzeydeki öğrenciler de başarı gösterebilecek. Bu sene bu seviyede 1 milyon 180 bin öğrencimiz var. Bu sayı ilk yıl biraz daha fazla olabilir. Başarıyı yakaladığında çocuklar sistemin rahatlığı anlaşılmış olacak. İlkokuldan ortaokula geçiş var mı? Yok. Aynı sistemi ortaokuldan liseye yapılacak dendiğinde herkes şüphede kalıyor. Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi, gibi liseler var. Bunları dikkate aldığımızda kapasitemiz arzın üstünde kalıyor. Kimse açıkta kalmayacak. Bir veli evladını imam hatipe göndermiyorsa biz öyle bir kayıt yapmayacağız.Meslek lisesi isteyen meslek lisesine, imam hatip isteyen oraya, Anadolu lisesi isteyen oraya gidecek.
Türkiye'de meslek lisesi oranı yüzde 43. Avrupa Birliği ile hemen hemen aynı" diye konuştu.

Liseye giriş sınavında açık uçlu soru yok! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN