• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Sahte rapor ticaretine savcılık el koydu

Sahte rapor ticaretine savcılık el koydu

28.11.2017, 23:35

ABD’deki kumpas davasına yönelik operasyonda CHP’li eski vekil Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. ABD’ye sahte delil taşıdığı iddia edilen Erdemir, FETÖ ile CHP arasındaki iletişimi sağlayan kişi olarak tanınıyor

FETÖ'nün 17/25 Aralık yargı darbe teşebbüsüne ilişkin soruşturma kapsamında, ABD'de devam eden Halkbank davasında tanık listesinde isimleri bulunan ve FETÖ üyesi olmak suçundan firari olarak aranan Osman Zeki Canıtez ile eski CHP milletvekili Aykan Erdemir hakkında "devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma" suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

ABD'YE BELGE KAÇIRMIŞ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP eski milletvekili Aykan Erdemir hakkında ABD'de süren Rıza Sarrraf davasına Türkiye'den sahte belge götürdüğü iddiasıyla yakalama kararı çıkardı. Erdemir'in FETÖ üyeliği suçundan arandığı ve firari durumda olduğu öğrenildi.
Yakalama kararı çıkartılan bir diğer isim de Osman Zeki Canıtez. Yakalama kararında şüphelilerin 'devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma' suçunu işledikleri belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY'nin taşeronluğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümetini ve Anayasal Düzenine yönelik gerçekleştirilmeye çalışılan 17-25 Aralık yargı darbe teşebbüsünün başarısız olması üzerine ABD üzerinden yürürlüğe konulan aynı minvalde hazırlanan dosya içerisine 28 Ocak 2014 tarihli sahte bir rapor girdiğini belirledi. Bu raporun New York Bölge Mahkemesi'ne de ulaştırıldığı tespit edildi. Sahte raporla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ suçu kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan firari Osman Zeki Canıtez ve CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir hakkında 'Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma' suçundan işlem başlatıldı. Her iki isim hakkında da yakalama kararı talep edildi.

GÖRÜLDÜKLERİ YERDE GÖZALTINA ALINACAKLAR

Talebi değerlendiren İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği Canıtez ve Erdemir hakkında atılı suç kapsamında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. İki şüpheli görüldükleri yerde yakalanacak ve ABD'deki kumpas davası için 'belge çalınmasıyla' ilgili ifadelerine başvurulacak.

Sahte rapor ticaretine savcılık el koydu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN