• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

“Kadınlar iyi şoför ama sistem bozuk”

“Kadınlar iyi şoför ama sistem bozuk”

30.11.2017, 23:41 Güncelleme Tarihi: 01.12.2017, 10:05

‘Kadınlar iyi mi, yoksa kötü şoför mü?’ konusunu tartışan Manisa Celal Bayar Tıp Fakültesi’nden Prof. Necip Kutlu, kadınların erkeklerden daha dikkatli olduklarını söyledi. Kutlu; “Kadınlar aynı anda 10-15 şeyi düşünebiliyor, trafikte daha iyiler ama kuralsızlık yüzünden rahat değiller” dedi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Necip Kutlu, kadınların gayet iyi ve dikkatli şoför olduklarını ancak, sistemin bozuk olduğunu söyledi. Kadınların daha dikkatli ve iyi araç kullanmalarına rağmen trafikteki kuralsızlığın ağır bastığını söyleyen Prof. Kutlu, solak kadınların daha iyi otomobil kullandığını anlattı. MCBÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Kutlu, oldukça sık tartışılan 'Kadınlar iyi mi, yoksa kötü şoför müdür?' konusunu gündeme getirdi. Bu konunun beyin ile ilgili olduğunu ve kadın ile erkek beyninin farklı çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Kutlu, kadınların aynı anda 10-15 şeyi düşünebileceğini, ancak erkeklerin 3-5 şey düşündüğünü söyledi. Kadın beyninin detaycı, erkek beyninin ise toparlayıcı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kutlu, şöyle konuştu:

KADINLAR DAHA DETAYCI

"Hep kadınlar iyi şoför müdür, değil midir? diye tartışılır. Kadınlar çok mükemmel ve dikkatli şofördür. Çünkü detaycıdır. Ancak, bizim yollarımızı görüyorsunuz. Yollarda kuralsızlık, davranış hatası var. Yolda araç sollarken kendinizi, geçtiğiniz aracı riske atıyorsunuz. Kafanızda bir düşünce var, o arabayı geçmek. Ama bir kadın araç sollarken 'Araba önüme kırar mı, önüme kimse çıkar mı' gibi düşüncelerle refleks olarak bilinç dışı olarak çakılır kalır. O zaman da kadınlar kötü şoför diye düşünülür. Hayır, kadınlar mükemmel şoför ama ortam çok riskli. Bu trafik sisteminde kadınlar süremez" diye konuştu.

SOLAKLAR DAHA USTA

Kadınların dikkatli olduğunu ve bu yüzden daha az kaza yaptıklarını da söyleyen Prof. Dr. Kutlu, "Kadınlar iyi ve dikkatli şofördür ama riske girmezler. Çünkü detaylı düşünürler. Kadınlar içinde en iyi şoförler de solak kadınlardır. Çünkü solak kişilerde sağ hemisfer daha iyi gelişmiştir" dedi. Kadınların beyninin sol kısmının erkeklere göre daha çok geliştiğini ifade eden Prof. Dr. Necip Kutlu, şunları söyledi:

ERKEK BEYNİ TOPARLAYICI

"Kadınlar onun için güzel konuşur, güzel yazarlar. Erkekler de uzaysal düşünme, üç boyutlu düşünme gelişmiştir. Kadınlarda konuşma mükemmeldir. Ancak, erkeklerde bu daha azdır. Erkeklerde mühendis kafası iyidir, üç boyutlu düşünür. Ama kadınlar edebiyatı daha güzel yaparlar. Bu beyindeki merkezlere bağlı. Kadınlar daha detaycı. Erkekler de toparlayıcıdır."

“Kadınlar iyi şoför ama sistem bozuk” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN