• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Erdoğan’dan Lozan dersi

Erdoğan’dan Lozan dersi

07.12.2017, 14:28 Güncelleme Tarihi: 07.12.2017, 22:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretine, mevkidaşı Pavlopoulos ile arasında geçen ‘Lozan’ tartışması damga vurdu. Yunan Cumhurbaşkanı, “Ben hukukçuyum, Lozan’la ilgili güncelleme yapılamaz” dedi. Erdoğan ise, “Ben de siyaset hukukunu iyi bilirim. Bu anlaşma güncellenmelidir” dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 65 yıl aradan sonra Yunanistan'a Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyareti dün gerçekleştirdi.
Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos tarafından resmi törende karşılanan Erdoğan, daha sonra mevkidaşıyla basın açıklaması yaptı.
Erdoğan ilk olarak Yunan Parlamentosu önündeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bıraktı. Bu sırada Erdoğan'a Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras eşlik etti. Daha sonra Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos Erdoğan'ı resmi törenle karşıladı.

TARTIŞILACAK BİR ŞEY YOK

Lozan Anlaşması'nın iki ülke ilişkilerinin mihenk taşı olduğunu belirten Pavlopoulos, "Lozan Anlaşması'nın tartışılacak, gözden geçirilecek, reforme edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyorum.
Bu anlaşma gereğince iki ülkede yaşayan azınlıklar çok belirgin bir şekilde dile getirilmiştir ve azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır.
Yunanistan'da Müslüman bir azınlık, Lozan anlaşması temelinde yaşamaktadır ve Yunanistan bu azınlığın tüm haklarını bir hukuk devleti olarak korumaktadır" şeklinde konuştu.

BAZI İNCELİKLER VAR

Erdoğan ise açık ve net konuşacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Özellikle Lozan konusunda zannediyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce yapılmış bir anlaşma ve bu anlaşma sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılmış bir anlaşma değildir.
Bu anlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır.
Düşünün ki Lozan Anlaşması'nda Japonya bile var, İngiltere, Portekiz var. Bütün bu ülkelerle beraber hepsini kapsayan bir anlaşma, bunu konuşuyoruz. 94 yıl içerisinde dünya adeta yeniden inşa ediliyor, yeniden kuruluyor. Türkiye, Yunanistan arasında birçok şeyler bu arada değişti."

'HUKUK HOCASIYIM' DEDİ

Erdoğan'ın sözleri üzerine Pavlopoulos, tekrar söz alarak, eski bir hukuk fakültesi hocası olduğunu hatırlatarak, "Bir anlaşmanın veya hukuk ilkelerinin güncelleşmesi, reformu mümkün değildir. Biz hukukta bir hukuk ilkesinin anlamını tekrar yeni bir şekilde yeni bir anlam kazandırma anlamında var olan sözleşmeye yeni bir metin ekleyebiliriz. Fakat anlaşmayı güncelleştirme veya gözden geçirme, reform etme gibi bir kavramı kullanmıyoruz" sözlerini safretti.

SİYASET HUKUKU BİLİRİM

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'un sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güzel de, tabii bunu cevapsız bırakmak kendime saygısızlık olur, bunun cevabını vermem lazım" diyerek şunları söyledi:

"Ben hukuk profesörü değilim. Ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Siyaset hukukunda da, özellikle anlaşmaların güncelleşmesi diye bir şart vardır ve bunu da biz yaparız. Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar. Bunun dünyada çok örnekleri var. Ben siz bu konuyu açtığınız için buna girdim. Bu konuları açmış olmasaydınız Sayın Çipras'ı kabulümde bu konulara girerdim."

YUNAN YARGISINA FETÖ ÇAĞRISI

Yunan Başbakanı Çipras ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında ise Erdoğan şunları söyledi:

"Türkiye uzun zamandır, PKK, DEAŞ, FETÖ gibi eli kanlı çetelerle mücadele ediyor.

Yunanistan da bunlara yabancı değil.17 Kasım terör örgütünün ne yaptığını biliyoruz.
Yunan güvenlik birimlerinin son dönemde attığı adımları takdirle karşılıyoruz. 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor. Yunan yargısına bir çağrım var. Gecikmiş adalet adalet değildir. Lütfen bu konu ile ilgili iade kararını alın.
Çünkü bunlar darbe gerçekleştiren kişilerdir.

Lozan, sadece Türkiye ile Yunanistan arasında bir anlaşma değildir. 11 ülkeyi kapsayan bir anlaşmadır. Lozan'da Japonya da var, İngiltere de var, Fransa da var. Peki, Lozan sadece Ege'yi mi kapsıyor.

Ege'nin dışında hiçbir şey yok mu? Batı Trakya'daki azınlıkların hukuku yok mu? Bunların hukukunu herhalde araştırmak, korumak, Yunanistan'daki yönetimin görevi olmalı. Bunu sayın Başbakan ile de paylaştık. O günden bu yana çok büyük siyasi değişimler kaydedildi. Lozan'ı bugünün ihtiyaçlarına göre güncelleyebiliriz."

"TRUMP MİKSER GİBİ ORTALIĞI KARIŞTIRIYOR"

Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına sert tepki gösterdi. "Böyle bir adımı atmak dünyada, özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine sokmaktır.
Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır?" diye soran Erdoğan, "Şu anda Trump'ın bu açıklamaları 'mikser' görevi görmeye yöneliktir. Siyasi liderler karıştırmak için değil barıştırmak için olurlar" dedi. Erdoğan, eleştirilerini şöyle sürdürdü: ABD Başkanı Trump, BM'nin 1980 kararını hiçe sayıyor.
Bugüne kadar ABD ve İsrail'den başka dünyada hiçbir ülkenin, BM'nin 1980 yılındaki kararının dışında, buna aykırı bir adımı olmadı. Sadece söz konusu iki ülkenin karara direndi. Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Kudüs, Müslümanların, Hıristiyanların, kısmi olarak da Musevilerin ibadetgahı olarak görülüyor. Müslümanların ilk kıblesi de Mescid- i Aksa'dır. Trump, 'Ben güçlüyüm, öyleyse haklıyım' diyorsa, yanılıyor. Güçlü olmak, haklı olmak demek değildir. Haklı olan güçlüdür. Bu kumpasların altında ne olduğunu, oradaki mahkeme sürecinden gayet iyi biliyoruz."

Erdoğan’dan Lozan dersi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN