• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

2018’de büyüme aynen devam edecek

2018’de büyüme aynen devam edecek

07.12.2017, 21:35 Güncelleme Tarihi: 07.12.2017, 23:00

Başbakan Yıldırım, “Bir takım çevreler moralimizi bozmaya çalışıyor. İstikrar ve güven sayesinde büyüme aynen devam edecek” dedi. Kurdaki dalgalanmanın algı operasyonu olduğunu vurgulayan Yıldırım, ABD’deki dava üzerinden ekonomik saldırı yapıldığını söyledi

Başbakan Binali Yıldırım, 2018'den itibaren hedeflerinin enflasyonun aşağı çekilmesi olduğunu belirterek, "Son günlerde kurda bazı dalgalanmalar var. Bu yaşananların ekonomik göstergelerle, ekonomik kurallarla izahı yok. Burada başka bir şey var. Bunun, içeride ve dışarıda gerçekleşen algı operasyonuyla doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz" dedi.
Yıldırım, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin önemli mesajlar verdi. Yıldırım şunları kaydetti:

2018 KOLAY OLMAYACAK : Son 15 yılda Türkiye'nin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Şuanda da '2018 çok zor bir yıl olacak, büyük bir kriz kapıda' gibi sözler sarf ediliyor.
Doğru 2018 kolay olmayacak, bunun farkındayız. Ülkemizin bugüne kadarki kazanımları sayesinde, istikrar sayesinde, güven sayesinde 2018'de de inşallah büyüme aynen devam edecek. Özellikle 2018'de yol haritamızı hazırlıyoruz.
Bunu yaparken beraber yapacağız.

MORALİMİZİ BOZMAYACAĞIZ : Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi hiçbir şart altında moralimizi bozmamıza ihtiyaç yok. Moral değerlerin muhafaza edilmesi, birçok başarıyı da beraberinde getirir. Onun için birtakım çevreler Türkiye'nin moralini bozmaya çalışıyorlar ama moral bozukluğunun ne anlama geldiğini siz iş alemi herkesten iyi bilirsiniz. Onun için geleceğe ümitle bakacağız, moralimizi yüksek tutacağız, ülkemize, milletimize güveneceğiz başka çaremiz yok. Bu ülke için birlikte terleyeceğiz.

TÜRKİYE YENİ ADAY : 2040 için öngörü gelişmiş 7 ülkenin gelirinin, gelişmekte olan 7 ülkenin gelirinin yarısına düşeceği yönünde. Bu ne anlama geliyor? Yeni adaylar var. Çin, Hindistan, Rusya, Meksika, hatta Türkiye. Gelecek bu bölgelerde.

TÜRKİYE KİLİT ÜLKE : Biz gelecek on yıllarda Türkiye'yi bir merkez haline getiriyoruz. Kuzeyden güneye, doğudan batıya, batıdan doğuya bütün hareketler Türkiye üzerinden olacak. Zenginlik noktaları artık batıdan doğuya doğru gitmeye başladı.
Eskiden, bu yüzyılın başında tersi vardı. Şimdi tersine göç başlıyor. Batı ilerlemesi yavaşladı, hatta gerilemeye başladı. Doğu, Uzak Doğu, Ortadoğu, Orta Asya büyümeye, gelişmeye, zenginleşmeye başladı. Dolayısıyla her iki halde de Türkiye kilit bir ülke.

HEDEF ENFLASYONU DÜŞÜRMEK : 2018'den itibaren hedefimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir. Son günlerde kurda bazı dalgalanmalar var.
Bu dalgalanmalar Türkiye'nin gerçek durumunu yansıtmıyor. Bu yaşananların ekonomik göstergelerle, ekonomik kurallarla izahı yok. Burada başka bir şey var. Bunun, içeride ve dışarıda gerçekleşen algı operasyonuyla doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz ve bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz.
Bunun normale döndürülmesi için alacağımız tedbirleri de biliyoruz, gereken neyse onu da yapacağız.

102 BİN KİŞİYE İŞ: 2017'nin ilk 11 ayı içinde 6 bin 899 teşvik belgesi düzenlendi. Bu bugüne kadar ulaşılan en yüksek sayı. Miktar ne kadar? Vaat edilen miktar 168,9 milyar lira. Yani iş adamlarımız Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yatırım yapmak için 169 milyarlık teşvik belgesi almışlar.
Bu teşvik hayata geçtiğinde 102 bin vatandaşımıza doğrudan iş sağlanacak. Yarınımız bugünden güzel, geleceğimiz çok daha iyi olacak.

EKONOMİK SALDIRI VAR : (ABD'deki Zarrab davası) 15 Temmuz'da yapılamayan, yarım kalan işi ekonomik saldırıyla başarmayı amaçlıyorlar.
Türkiye'ye şimdi yapılan bu dava üzerinden bir ekonomik saldırıdır. Ama Türk ekonomisi, Türk özel sektörü ve Türk milleti bu saldırıyı da boşa çıkaracaktır.

KORE ŞİRKETLERİ İZMİR KÖRFEZ GEÇİŞİ İLE İLGİLENİYOR

Ko re ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve şimdi Çanakkale Köprüsü Kore firmalarınca yapıldı ve finanse ediliyor. Çanakkale Köprüsü'nü ticari projeden farklı görüp Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında dünyanın en uzun köprüsünü tamamlamayı istiyorlar. Hyundai yeni bir SUV modelini Türkiye'de üretecek. Ayrıca Samsung Türkiye'de yatırım yapmayı planlıyor. Pek çok proje ile ilgileniyorlar. İzmir Körfez Geçişi, Kanal İstanbul gibi" diye konuştu.

2018’de büyüme aynen devam edecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN