İzmir'den Kudüs tepkisi

Giriş Tarihi:08.12.2017, 15:56 Güncelleme Tarihi:08.12.2017, 15:56
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması İzmir'de protesto edildi.

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları (İZTOK) öncülüğünde çeşitli STK ve siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar cuma namazı sonrası Konak Yalı Camisi önünde toplandı.

Türk ve Filistin bayrakları ve Mescidi Aksa fotoğrafları taşıyan kalabalık, "Katil ABD Ortadoğu'dan defol", "İnsanlık uyuma Kudüs'e sahip çık", "Direnişe devam Kudüs'e selam", "Katil İsrail iş birlikçi ABD" sloganları attı.

İZTOK Dönem Sözcüsü Cüneyd Dayhan, yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs ile ilgili yaptığı hukuksuz ve sorumsuz açıklamayı kabul etmediklerini söyledi.

Trump'ın siyonistlere hizmet ettiğini savunan Dayhan, şöyle konuştu:

"Birleşmiş Milletler kararlarını bakkal defteri gibi üzerini çizerek değiştirebileceğini zanneden Trump'ın aslında bunu güçlü olduğu için değil, sadece sallanmakta olan koltuğunu korumak için yapmakta olduğunun tüm dünya farkındadır. Başkanlık ofisine geçtiği günden itibaren bir yandan CIA öte yandan FBI soruşturmalarından bunalan, Pentagon tarafından sözü çiğnerek aşağılanan Trump, göreve getirdiği birçok kişinin istifasını kabul ederek izlemek zorunda kalmıştır. Sıranın kendisine geldiğinin de farkında olan Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan beklediği tepkiyi alamayında ülkesindeki algıyı dağıtmak için Ortadoğu'ya yönelmiştir."

Dayhan, Suudi Arabistan'da kılıç sallayarak İslam ülkelerini birbirine düşürmek isteyen Trump'ın bu oyununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bozulduğunu aktardı.

-"BARIŞI VE İSTİKRARI TEHDİT ETMEYE YÖNELİK BİR ADIMDIR"

AK Parti İzmir İl Başkanı Delican da Kudüs için de sonsuza kadar nöbet tutabileceklerini söyledi.

ABD Başkanı Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanını yaraladığının ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğinin altını çizen Delican, "Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. " şeklinde konuştu.

Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Zekeriya Hazırbulan ise Kudüs'ün İslam'a ait olduğunu ve öyle de kalacağını vurguladı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.