• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünya ABD’den büyüktür

Dünya ABD’den büyüktür

21.12.2017, 20:22 Güncelleme Tarihi: 21.12.2017, 23:53

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ABD Başkanı Trump, bütün tehditlerine rağmen BM’den istediğini alamadı. Türkiye’nin önderliğindeki 128 ülke, kararın geri alınması yönündeki tasarıya ‘EVET’ oyu verdi

B irleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ABD'nin kriz çıkaran Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı gerçekleşen oylama ile veto edildi. Genel Kurul, ABD'ye karşı Kudüs kararını 128 oyla kabul etti. Oylamada, 9 ülke ret, 35 ülke ise çekimser oy kullandı. New York'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, oylama öncesi BM Genel Kurulu'na seslendi. Türkiye'nin asla Kudüs'ü yalnız bırakmayacağını söyleyen Çavuşoğlu, "Filistin halkı asla yalnız kalmayacak. Dünya beşten büyüktür" dedi.

Kudüs'te İsrail'in yasadışı işgalinin sürdüğünü söyleyen Çavuş-oğlu, şöyle devam etti:

"Filistinlilerin hepimiz gibi yaşamaya özgür olmaya, refaha hakkı var. Nesiller boyu Filistinliler şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldı. Bu oylama Filistin davasının bizim davamız olduğunu göstermektedir. Adaletin ve barışın yanında olacağız. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi evrensel değerleri hiçe saymaktadır. ABD'nin Kudüs kararı hukuka aykırıdır. BM Genel Kurulu'nun görevi adaleti yerine getirmektir. Bazıları kalkınma yardımı ile tehdit etti. Bu etik dışıdır. Hiçbir onurlu üye bu tehditlere boyun eğmeyecektir. Güçlü olmanız her zaman haklı olduğunuz anlamına gelmez. Bu tarihte gördüğümüz çok kritik bir an. Filistin halkı bizi tarihin doğru tarafında görmelidir. Türkiye asla Kudüs'ü yalnız bırakmayacak. Dünya beşten büyüktür."

KÜSTAH AÇIKLAMA

BM Genel Kurulu'nda konuşan ABD BM Daimi Temsilcisi Nikky Haley, "ABD Kudüs'e büyükelçiliğini taşıyacaktır bunu bizden ABD halkı istiyor ve doğru olan da budur. Hiçbir oylama bunu değiştirmeyecektir. Ama bu oylama Amerikalıların BM'ye nasıl baktığı ve bizim bize BM'de saygısızlık yapan ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır" dedi.

BASKI İSTİFA ETTİRDİ

Oylama öncesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı, "Bize karşı oy verenlere para yardımını keseceğiz" tehdidinin ardından BM'de flaş bir istifa yaşandı. BM'nin oybirliğine olan inancının kaybolduğunu söyleyen BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Başkanı Zeid Ra'ad el Hüseyin, görevini bıraktığını açıkladı.

'ONLARIN ONAYINA İHTİYACIMIZ YOK'

ABD'nin desteğini arkasına alan İsrail, oylama öncesi Birleşmiş Milletler'e (BM) rest çekti. İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, toplantı öncesi yaptığı yazılı açıklamada, "Filistinliler diyaloğa girmek yerine yine BM'de konuşmayı seçti. Tarihin kendisini inkar eden kararları kabul etme girişimleri anlamsızdır. Kudüs'ün her zaman İsrail Devleti'nin başkenti olacağını bilmek için uluslararası organların onayına ihtiyacımız yok" dedi. İlerleyen saatlerde İsrail'den gerilimi tırmandıran bir açıklama daha geldi. BM için 'yalanlar evi' ifadesini kullanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, oylamayı kabul etmeyeceklerini, ABD öncülüğünde diğer ülkelerin de başkentlerini Kudüs'e taşıyacaklarını iddia etti.

'BARIŞ İÇİN FIRSAT DOĞDU'

Başbakan Binali Yıldırım: "Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgede yeni bir fırsat doğurmuştur. Güçlünün değil, haklının güçlü olduğunu BM bütün dünyaya bir kez daha ilan etti. Oylama, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'i başkenti ilan etme kararının uluslararası hukuku ve ilgili BM kararlarını çiğnediğini, insanlık vicdanının ezici çoğunluğuna ters bir karar olduğunu inkar edilemeyecek şekilde teyit etmiştir."

BAHÇELİ: ABD'NİN İPLİĞİ PAZARA ÇIKTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Türkiye'nin öncülüğünde Birleşmiş Milletler Genel Kurul gündemine gelen Kudüs tasarısını 128 ülkenin kabul etmesi Amerika Birleşik Devletleri'nin ipliğini pazara çıkarmış, ilk kıblemiz üzerinde oynadığı oyunu fiilen bozmuştur."

'OYLAMA SONUCU FİLİSTİN İÇİN ZAFER'

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas "Oylama sonucu Filistin için bir zafer" diye açıklama yaptı. Filistin Devlet Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Redine ise "Bu karar, uluslararası toplumun Filistin halkından yana olduğunu, tehdit ve şantaja rağmen uluslararası kararlara aykırı hareket etmediğini gösterdi."

NETANYAHU: KARARI REDDEDİYORUZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: "BM'nin kararını reddediyoruz. Avrupa, Afrika ve Latin Amerika'da çok sayıda ülkenin karar lehine oy kullanmamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Takındığı kesin tavır için Trump'a ve İsrail lehine oy kullanan ülkelere teşekkür ediyoruz."

'TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN'

BM Genel Kurulu'nda ABD'nin tehditlerine rağmen Kudüs kararının kabul edilmesi sonrası İslam dünyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Teşekkürler Erdoğan' hashtagiyle tweetler atıldı. Erdoğan, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından İsrail terörünü dünyaya haykırdı. Dünyanın ABD'nin tehditlerine boyun eğmemesi gerektiğini belirten Erdoğan, dünyaya çağrı yapmıştı.

TASARIYI KABUL ETMEYEN 9 ÜLKE

ABD, Palau, Guatemala, Togo, Nauru, Honduras, İsrail, Marshall Adaları, Mikronezya.

Dünya ABD’den büyüktür haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN