• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Vatandaşın imar zaferi

Vatandaşın imar zaferi

23.12.2017, 21:01 Güncelleme Tarihi: 23.12.2017, 23:06

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi’nin Köyiçi Mahallesi’ndeki yeni imar planlarına isyan eden mahalle sakinleri, büyük bir zafer kazandı CHP Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla görüştüğünü ve düzenlemenin iptal edildiğini açıkladı

Çiğli Köyiçi Mahallesi'nde bulunan tüm konutların yıkılarak yerlerine yeni konut, yeşil alan, ticari alan, özel hastane ve kreş yapılması için Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortak bir proje hazırladı. Proje kapsamında hazırlanan 1/5000'lik nazım imar planı 26 Kasım tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde askıya çıktı.
Ardından mahalle halkı 26 Aralık tarihine kadar itiraz haklarının olduğunu öğrendi. Mahallelinin itirazları üzerine proje askıya çıktıktan yaklaşık iki hafta sonra Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ve imar projesinin sahibi şehir planlamacıları belediye konferans salonunda toplantı yaptı.

KİMSEYE SORMADILAR

Mahalleliler, proje hazırlanmadan önce kendilerine hiç sorulmadığını ve hazırlanan projeden daha sonra haberlerinin olduğunu belirterek tepki gösterdi. Mahalle halkı, hak kayıpları olacağı için projeyi kabul etmediklerini ifade etti. Buradaki tepki yeterli olmayınca, Köyiçi halkı yürüyüş kararı aldı. Önceki gün Köyiçi Mahallesi Muhtarlığı önünde toplanan 500 kişilik grup Çiğli Belediyesi önüne yürüdü. Belediye önünde grup adına açıklama yapan Serdar Özen, "1/1000'lik planlardan memnun değildik. Özellikle nazım imar planına karşıydık. İtirazlarımızı yaptık. Uygulamalı imar planları da geri çekildi. Mevcut durumumuza döndük. Köyiçi Mahallesi'nde bir değişim dönüşüm olacaksa, talebimiz hiç kimsenin elindekinden azına razı olmamasıdır" diye konuştu.

YENİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Tepkiler üzerine Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, eylem yapan kalabalığa açıklama yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştüğünü söyleyen Arslan, 1/1000 ölçekli planın Çiğli Belediyesi'ne iadesi için büyükşehir meclisinin karar aldığını söylediğini aktararak, "1/5000 ölçekli plan ise bir kez daha masaya yatırılacak. Birlikte uzlaşma sağlanabilecek bir plan çalışması süreci başlattık. Rahat olun, hiç kimse siz istemedikten sonra bir şey yapamaz. Siz istemezseniz rafa kalkar. Şehir plancısı bir uzmana neler yapılabileceğini bir sorun, danışın. Şehir Plancıları Odası'na danışın. Bu mahalle olduğu gibi kalsın derseniz kalır. Halkın taleplerini göz önünde bulundurarak yeni bir imar projesi hazırlayacağız" açıklamasını yaptı.

'3 KATLI EVİ OLANA 1 DAİRE DÜŞMÜYORDU'

Köyiçi Mahalle Muhtarı Ahmet Çelik, "Belediye Meclisi'nde Köyiçi mahalle sakinlerinin hiçbir bilgisi olmadan imar planı çıkmış. Buradaki vatandaşların sahip oldukları mülkün yüzde 40'ı elinden alıyorlar. Emsal değerler de çok küçük olarak gösteriliyor. 2-3 katlı evleri olan vatandaşlara 1 daire bile düşmüyor. Haklı olarak tepki gösterdik ve son gelişmeler olumlu ilerliyor. Başkan Arslan da görüşmelerimizde istediğimiz yönde adım atılacağını söyledi" dedi.

Mahallede yaşayan emekli öğretmen Hatice Yön de, "Mahalle halkının menfaatini koruyan bir proje değildi. Hepimiz için bir fiyasko.
Evlerimizin yasal tapusu, oturma ruhsatı var bunları yok sayıyor. Tapularımızı güncellemeye gittiğimizde sahip olduğumuz yerin yarı metrekareye düştüğünü gördük. Kesinlikle bu projeyi mahalle halkı olarak istemiyoruz" diye konuştu.

Ev hanımı Aslıhan Sarıyiğik ise, "Yerlerimizin yüzde kırkını alınca bir de müteahhit belli bir kısmını alacak bize bir şey kalmıyor. Biz de güzel dairelerimiz olsun istiyoruz ama bu şekilde değil" ifadelerini kullandı.

NİDA ALADAĞ

Vatandaşın imar zaferi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN