• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘ESED teröristtir’

‘ESED teröristtir’

27.12.2017, 15:56 Güncelleme Tarihi: 27.12.2017, 23:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de Beşar Esed’li bir çözümün mümkün olmadığını söyledi. Tunus’ta bu konuya noktayı koyan Erdoğan, “Esed ile yürümek mümkün değil, Suriye halkı böyle birini başında görmek ister mi? Esed, kesinlikle devlet terörü estirmiş bir teröristtir” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 günlük Afrika turunun son durağı Tunus'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Beji Kaid Essibsi tarafından resmi törenle karşıladı. İki lider törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeleri gerçekleştirdi. Erdoğan, düzenlenen basın toplantısında Suriye'de Esed'li çözüm konusundaki tartışmalara noktayı koydu. Erdoğan, şöyle konuştu:

MÜMKÜN DEĞİL

Suriye'de bir defa Esed ile yürümek kesinlikle mümkün değil. 1 milyona yakın vatandaşını öldürmüş bir liderle nasıl olacak da geleceği kucaklayacağız. Suriye halkı böyle birini başında görmek ister mi? Esed, kesinlikle açık ve net söylüyorum, devlet terörü estirmiş bir teröristtir. Böyle birine kalkıp da bu işi o götürebilir diyemeyiz. Dersek, o 1 milyona yakın o öldürülmüş olan Suriyeliye haksızlık yapmış oluruz. Suriye'de hala kan gövdeyi götürüyor. İdlib, Afrin ortada, Deyrizor ortada. Peki niçin orada şu an koalisyon güçleri var. Bütün sebebi orada huzur olmaması.
Esed ile oraya huzur gelmez.

TUNUS'UN İLÇELERİ

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak ve büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma konusunda attığı yanlış adımın, işte BM Genel Kurulu'nda nasıl geri döndüğünü gördük. 128 ülke bir tarafa, 9 tane ki bunun bir tanesi ABD, diğer 8'i herhalde Tunus'un ilçeleri gibidir. Kudüs kırmızı çizgimizdir.
Kudüs'ün tarihi statüsüne ve kudsiyetine yönelik hiçbir adım kabul edilemez. Küresel vicdan hukuk dışı bu karara müsamaha göstermedi.

TEKLİFİ YİNELEDİ

BM Güvenlik Konseyi'ndeki A planıydı. Hani dünya 5'ten büyüktür diyorum ya. Bir ülke BM Güvenlik Konseyi'ni kilitleyebiliyor. Öyleyse diyoruz 2. Dünya Savaşı'nın şartları içerisinde hazırlanmış olan BMGK'nin reforme edilmesi lazım. Niye orada Tunus olmasın, niye biz olmayalım?
Dönüşümlü olarak BMGK'nde 196 ülkenin yer alması lazım. Bu teklifimdir. B planı BM Genel Kurulu idi. Orada dolarla, tehditle bu işin olmayacağı ortaya çıktı. Şimdi Filistin'in devlet olarak tanınmasını sağlamak için çalışacağız. Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olması konusu ortak irademizdir.
Burada fiili bir işgal var. Bu yüzden biz tabela asamıyoruz. Ama orda Türkiye başkonsolosluğumuzda büyükelçi var. Fiili olarak biz bunu zaten ilan ettik. İsrail şu anda kendisi çalıp kendisi oynuyor. 10 ülkeyle siz dünyayı yanınıza alamasınız.

HASAN AY

‘ESED teröristtir’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN