• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

3 çocuğuyla yandı duvarda sazı kaldı

3 çocuğuyla yandı duvarda sazı kaldı

28.12.2017, 23:38 Güncelleme Tarihi: 29.12.2017, 10:10

Çocuklarının “Baba bizi kurtar” çığlıklarına uyanan Cafer Salır, hiç düşünmeden kendini alevlerin arasına attı. Cafer Salır, 14 yaşındaki ikizleri Muhammed ve Ali ile 11 yaşındaki Celalettin’le birlikte yanarak öldü

HACER ÖNOĞLU ÜLGER- HABER ÖTESİ

Konya'da karısı ve 4 çocuğuyla birlikte yaşayan Cafer Salır (34) düğünlerde müzisyenlik yaparak geçimini sağlıyordu. Çocukluğundan bu yana bildiği tek iş buydu, müzisyenlik baba mesleğiydi çünkü. Kendisine aileden miras kalan mesleğini çocuklarına da aktaracak olmanın mutluluğuyla girdi dükkana, "bir org istiyorum" dedi. Çünkü 14 yaşındaki ikizleri Muhammed ve Ali ondan org istemişti. Önceki akşam bir eğlencede bağlama çalmış ve kazandığı parayla çocuklarına org alacağına söz vermişti. O akşam elinde büyük bir kutuyla eve döndüğünü gören çocuklarının mutluluğunu anlatamazdı bile. Hemen bahçede kutu açılmış ve içinden çıkarılan orgla garip garip sesler çıkarmaya başlamışlardı.

BABALARINA DÖNDÜLER

Cafer Salır'ın önceki evliliğinden ikisi ikiz 3 oğlu vardı. Sadiye Salır'la yaptığı evlilikten ise Celalettin (11) ve Mustafa Can (5) isminde iki oğlu daha olmuştu. İlk evliliği bittiğinde çocuklarının annede kalmasına karar verilmişti. Ancak Muhammed ve Ali ile 19 yaşındaki Yaşar, annelerinin yanında daha fazla kalmak istememiş, babalarının Ilıca Mahallesi'ndeki evinde yaşamaya başlamışlardı.

YAŞAR'I EVLENDİRDİ

5'i çocuk, 7 kişinin karınlarını doyurmak, ihtiyaçlarını karşılamak hiçbir zaman zor gelmemişti Cafer Salır'a. O, ekmeğini taştan çıkarır, yine de ailesini kimseye muhtaç etmezdi. Evin giderleri için az-çok katkıda bulunan büyük oğlu Yaşar'ı da 5 ay önce evlendirmişti. Yaşar, karısını da alıp dedesinin evine yerleşmişti. 27 Aralık Çarşamba akşamı hava çok soğuktu. Muhammed, Ali ve Celalettin sobalı odada uyumak istedi. Mustafa Can'ı nasıl olsa kucağında yatırıp ısıtabilirdi annesi, "Tamam orada uyuyun" dedi çocuklarına. 3 kardeş birbirlerine anlattıkları hikayelere gülerek daldıkları uykudan duman kokusu ve alevler içinde uyandılar.

KORKUNÇ PATLAMA

"Baba kurtar bizi" çığlıklarıyla yatağından fırlayan Cafer ve Sadiye, kucaklarındaki çocuklarıyla birlikte hemen dışarı çıktı. Cafer Salır, çocuklarının çoktan dışarı çıktıklarını sanmıştı. Ama dışarıdan gelmiyordu sesleri, 3 çocuğu hala evin içindeydi. 'Ne olmuştu, neden çıkmıyorlardı?' Cafer Salır, karısını ve 5 yaşındaki Mustafa Can'ı dışarıda bırakıp çocuklarını almak için tekrar içeri koştu. Odanın kapısını açmak çok zordu.
Son bir kuvvetle kapıyı açtı Cafer Salır ve tam o anda korkunç bir patlama oldu.

ÖYLECE BAKAKALDI

Sadiye Salır, kucağında küçük Mustafa ile evinin giriş kapısına bakarken öylece kalakaldı. İçeriden kimse çıkmadı. Komşular geldi, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri geldi ama kocası ve 3 oğlu gelmedi, gelemedi. Kapının açılmasıyla birlikte oksijenle temas eden alevler odayı iyice sarmış, baba ve 3 çocuğunun dışarı çıkmasını iyice imkansız hale getirmişti. Alevleri söndürüp eve giren itfaiye ekipleri, baba Cafer Salır ile çocukları Muhammed, Ali ve Celalettin Salır'ın cansız bedenini buldu. Çocukları için hiç düşünmeden alevlerin arasına dalan baba, onlarla birlikte yanarak ölmüştü.
Cafer Salır ve ölen çocuklarından geriye küle dönmüş bir org ve duvarda asıl iki bağlama kalmıştı sadece.

Kapılar neden açılmadı?

3 kardeşin yangının ardından oda ve balkon kapısını açamadıkları ileri sürüldü. Kapıları niçin açamadıkları araştırılırken, balkon kapısının cam bölümü ile pencere camında demir parmaklıklar olması nedeniyle çocukların camları kırıp dışarı çıkıp kurtulamadıkları üzerinde duruluyor.

Yangının nedeni araştırılıyor

Ilgın Belediye Başkan Yardımcısı Necmettin Tiftikçi, yangının çıkış nedeninin araştırıldığını belirterek, "Çok üzgünüz. Çok değerli ve çalışkan bir aileydi. Alevler arasında kalıp can vermişler, çok üzüldük. Yangının çıkış nedeniyle ilgili emniyet ve itfaiye araştırmalarını sürdürüyor. Ev sobalıydı. Ama şu an yangının çıkış nedeniyle ilgili net bir bilgi yok" dedi.

"Kimse Cafer için kötü diyemezdi"

Ailenin komşusu Nazif Gülüm, olaydan dolayı büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Gülüm, "Cafer Salır, çok iyi bir insandı. Hiç kimse hakkında kötü diyemez. Müzisyenlik yaparak geçimini sağlıyordu" diye konuştu.

3 çocuğuyla yandı duvarda sazı kaldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN