• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Talihsiz milyonerler!

Talihsiz milyonerler!

28.12.2017, 23:09 Güncelleme Tarihi: 29.12.2017, 00:22

Yıllardır milyonlarca kişiye zenginlik hayalleri kurduran yılbaşı ikramiyesi kimi talihliye “uğur”, kimilerine ise “dert” getirdi. Büyük ikramiyeyi kazanan birçok kişi, kazandığı paraları kısa sürede bitirdi, iflas etti

Her yılbaşı gecesi en çok merak edilen, milyonlarca kişiyi ekran başına çeken ve sonuçları büyük bir heyecanla beklenen Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekilişi yeni zenginler yarattığı gibi parayı görüp plansız harcama yapmanın sonucu muhtaç duruma düşenleri de ortaya koydu. İkramiyeden kazandığı parayla yatırım yapan, ailesinin geleceğini garantileyen talihliler olduğu kadar bunun tam tersi, kazandığı parayı savurup, başkasından yardım bekleyecek duruma gelenler de oldu. İşte bu kişilerden birkaçı:

150 MEMUR MAAŞI

Mustafa Savgan. 53 yaşında. Çiçekçi bir kadının kendisine verdiği 2 lira ile piyango bileti aldı. Aldığı bu biletle 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. Bununla da yetinmeyen Savgan 1982'de 30 milyon, 1984'te 15 milyon ve 1987'de 2 milyon lira ikramiye tutturdu. Ancak kazandığı paraları kendisinden başka kimse almasın diye hepsini yemeye başladı. Savgan o dönem 150 memurun maaşına denk gelecek bir parayı 2 ayda yedi. Bütün parayı harcayınca İstanbul Cağaloğlu'nda bir handa gece bekçiliği ve ayakkabı boyacılığı yapmaya başladı. Savgan'ın hayatı o kadar dikkat çekti ki hakkında, "Kaybedilme Kabiliyeti" adlı bir belgesel bile çekildi. Çünkü o kadar kazanılan ikramiyeyi yok etmesi büyük bir başarıydı aslında. Savgan ise son olarak 12 Aralık 2014'te yine bir yılbaşına sayılı günler kala hayatını kaybetti.

YEŞİL KARTLA ÖLDÜ

Bir diğer talihsiz ise Denizli'nin Sarayköy ilçesindeki Mehmet Sarıoğlu... Sarıoğlu'na 40 yıl önce Milli Piyango büyük ikramiyesi çıktı.
Ancak o da kazandığı parayı düşünmeden harcayınca yaşamı tepetaklak oldu. Önce evini kaybetti, sonra sığındığı komşuları tarafından bakılmaya başlandı. Son olarak sokaklarda yaşamaya başlayan Sarıoğlu yıllar önce donarak yaşamını yitirdi.

PARAYI SOĞANA HARCADI

Orhan Ulusay ise 1984 yılında kazandığı 7 milyon liralık ikramiyeyle ancak 3 sene dayanabildi. Oto yedek parça dükkanı bulunan ve minibüsçülükle uğraşan, parayı da soğan ve fasulye işine harcayan Ulusoy, sonunda iflas etti. İflas etmekle de kalmadı eşi ve kızı tarafından terk edildi. Edirne'de 13 yıl önce Milli Piyango'nun çıktığı Ayhan Yalçınkaya da eski yaşamına dönmek isteyenlerden. Yalçınkaya zengin olduktan sonra bıraktığı memurluğuna dönmeye çalışıyor.

ŞİRKET KURDU İFLAS ETTİ

Milli Piyango'nun diğer talihsizlerinden biri ise Nusrettin Çınar... Çınar 90'lı yılların başında 6 milyar liralık ikramiye kazandı. Önce yurtdışına giden Çınar, Türkiye'ye döndüğünde burada şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. Ancak bu macerası kısa sürdü. Otobüs şirketi battı, her şeyini kaybetti.

'YUVAM DAĞILDI EŞİM TERKETTİ"

Milli Piyango'nun 1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı da para yüzünden felaket yaşayanlardan biri.
1996'da oğlunu trafik kazasında kaybetti. Oğlunu kaybettikten sonra bir daha bilet almamaya karar veren talihli, kendisine çıkan paranın hayırlı olmadığını dile getiriyor. Kazandığı ikramiyeyle emlak işine giren Postacı, bir süre sonra iflas etmiş. İşlerinin bir dönem çok iyi gittiğini, hiç tanımadığı kişilerin akraba olarak karşısına çıktığını anlatan Cem Postacı, şimdi kimsenin kendisine yardıma yanaşmadığını vurguluyor. Postacı, "Para mutluluk getirmiyor, yuvam dağıldı, toparlamak için varımı yoğumu harcadım. Eşim beni terk etti. Şimdi bir otomobilim, evim ve emekli maaşım var. Keşke o bileti almasaydım da o para çıkmasaydı" diyor.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Talihsiz milyonerler! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN