• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Dünyanın gözü İran'da

Dünyanın gözü İranda

30.12.2017, 23:41

Hükümet karşıtlarının sokağa döküldüğü İran'da protesto dalgası giderek yayılıyor. Ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed'de başlayan gösterilere her gün yenileri ekleniyor. Başkent Tahran dahil 12 şehirde düzenlenen eylemlerde hükümet aleyhine sloganlar atılırken, polis eylemcilerden bazılarını gözaltına aldı.

İran'da önceki gün ülkenin ikinci büyük kentinde başlayan gösterilerden bir gün sonra da başkent Tahran dahil 12 şehirde insanlar sokağa çıktı. Ülkenin dış politikası, rejim ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti aleyhine "Ne Gazze, ne Lübnan canım İran'a feda olsun, Kahrolsun diktatör, Diktatöre ölüm, Mollalar dışarı, Ruhani'ye ölüm, Kahrolsun Ruhani sloganları atan göstericilere polisler müdahale etti. Polis, Tahran'daki eylemcilerden bazılarının gözaltına aldı. Olaylarla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, "hayat pahalılığı" bahanesiyle yapılan sokak gösterilerinin ardında başka nedenler olduğunu öne sürdü. Cihangiri, "Sokak gösterilerini başlatanlar, onu durduranlar olmayacak. Çıkan duman kendi gözlerini de yakacaktır" dedi. Öte yandan elke genelinde binlerce insanın katıldığı protestolarda hayat pahalılığını protesto eden onlarca kişi gözaltına alındı. Protestolar Meşhed'in yanı sıra kuzeydeki Tebriz, Raşt, batıda İsfahan, Hamadan ve Irak sınırındaki Kirmanşah'a da yayıldı.

ABD'DEN DESTEK

Protestolara destek açıklaması yapan ABD Başkanı Donald Trump, Tahran'ın yurt dışı operasyonlar için para harcadığını ve yolsuzluğa battığını belirterek "İran yönetimi, kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu süreci izliyor" dedi. Dalga dalga yayılan protesto gösterileri dünyada da geniş yankı buldu. Gösteriler, uluslararası medyada manşetten verildi.

Dünyanın gözü İran'da haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN