• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'Bu Çamur Seni Yutar'

'Bu Çamur Seni Yutar'

11.01.2018, 23:05

AK Parti oylarının yüksek olduğu 7 ilçede, sokakları kazıp aylarca kapatmayan ’nin ‘çamur’ siyasetini eleştirenler, Başkan ’na “Siyasete değil, insana değer ver” uyarısı yaptı

AK Partili belediye sayısı 2014 seçimlerinde 1'den 7'ye çıkan İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü "çamur siyaseti" tepki çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 yerel seçimlerini kazanabilmek için AK Partili belediyelerin yönetimindeki Kınık, Ödemiş, Torbalı, Menderes, Kiraz, Selçuk ve Kemalpaşa ilçelerinde, yolları kazıp, kapatmayarak aylarca çamur içinde bırakmasına büyük tepki geldi. Yeni Asır'ın manşetten duyurduğu haberin ardından Başkan Aziz Kocaoğlu'na, "O çamur seni yutar" uyarısı yapıldı.

BAŞKANLAR VE SİYASİLER NE DEDİ

'Küçük hesap peşinde koşuyorlar'

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanı Bilal Doğan: "Kocaoğlu'nun da hazır bulunduğu toplantıda bu konuyu defalarca gündeme getirdik. İZSU ile ilgili kazıların bilinçli olarak yapılıp sonra da aylarca kapatılmadığını söylemiştik. İzmir'deki AK Partili ilçelerde yaşayan vatandaşların yazın tozdan, kışın çamurdan dolayı mağdur olduklarını dile getirdik. Bunlar küçük hesaplar. Kazılan yolların kapatılmaması, sanki AK Partili ilçe belediye başkanlarımızın çalışmayı yarım bırakmış gibi algılanmasına yol açıyor. Kocaoğlu da bundan siyaseten bir menfaat gördüğünü sanıyor. Belediye başkanlarımızın büyükşehirden geçecek projeleri ya gündeme alınmıyor ya engelleniyor ya da onaylanmıyor. Büyükşehir vereceği hizmetlerde de adaletsizlik, haksızlık yapıyor. İzmir'deki AK Partili belediyelerimiz Kocaoğlu tarafından mahrum ediliyor."

'Doğru ve yanlışın hakemi halktır'

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı uygulamalara karşı kararı halk verecektir. Haklılığın haksızlığın doğrunun yanlışın hakemi halktır. En sonunda halk karar verecek. Ama bir gerçek var partiler üstü bir gerçek... O da hakikat.
Hakikati kimse yenemez. Hakikat sonunda başarılı bir durum varsa ve ibre oraya yönelmişse, onu örtmek mümkün değil. En önemli kavram insandır. İnsan değerlidir. Demokrasilerde son kararı yurttaşlar verir. İnsanın bir değeri var. İsterse benim gibi düşünmesin. Madem ki egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Demokrasi çok önemli. Adalet, hukuk, hukukun üstünlüğü tartışmaları yapılıyorsa su kaynağından kirlenir. Su kaynağından kirleniyorsa olmaz."

'Demokrasi anlayışı bu mu?'

Aydın Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın:

"50 bin kişinin yaşadığı Germencik'i yok sayıyorlar. Aydın Büyükşehir Belediyesi de İzmir gibi çamur siyaseti yapıyor. Daha önce de pankart asmıştık. Aynı şekilde mağduriyetimiz devam ediyor. CHP'nin demokrasi ve adalet anlayışı bu mu? Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden adaletli bir şekilde biz de faydalanmak istiyoruz. Bize ayrımcılık yapılmasını istemiyoruz."

'Aliağa'yı da mağdur ettiler'

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar:

"Biz de MHP'li belediye olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü çamur siyasetinden dolayı mağduruz.
Aynı şekilde ilçemizin her yerini kazdılar. Aylarca kapatmadılar. Vatandaşlardan yoğun şikayet aldık. Aliağa'nın bütün sokakları kazıldı. Halkı mağdur etmemek için kazılan yerleri biz kapattık. Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gereken işi biz yaptık."

'Kendine ve partiye zarar verir'

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura:

"Böyle yapmaması lazım. Başkan böyle yaparsa kendine zarar verir. Oradaki insanlar ilçeden çok, Büyükşehir Belediyesi'ni de sorumlu tutar. İzmir halkı artık kimin sorumlu olduğunu idrak edebilir. Kendine ve kendi partisine de zarar verebilir. Ben üst düzey bürokratlara talimat vermiştim. Direkt olarak ilçe belediye başkanlarıyla telefonla görüşüp bu tür sorunları çözebiliyorlardı. Bu iletişim sorununu çözmek için yetki dağıtması lazım. İlçe belediyelerin bürokratlarla ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile birebir iletişim halinde olması bu sorunları çözebilir.

TOLGA TEKİN

'Bu Çamur Seni Yutar' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN