• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Paspastan zirveye

Paspastan zirveye

13.01.2018, 23:07 Güncelleme Tarihi: 14.01.2018, 18:08

1990’da temizlik işçisiyken bugün 1500 kişinin patronu olan “İnsanın ve emeğin en yüce değer olduğuna hep inandım” diyor

FARK YARATANLAR - KADİR KEMALOĞLU

Ali Ekber Durmaz'ın çalışmadığı sektör kalmadı. Askerlikten sonra temizlik firmasında işçi olarak çalışmaya başladı. Cam silmeden, halı yıkamaya kadar işin inceliklerini öğrendi. Çalışkanlığı ve patronlarına verdiği güvenle, 4 yıl içinde depo sorumluluğu ve ardından birim müdürlüğüne kadar yükseldi. Çalıştığı firmanın 1993 yılında İzmir'den aldığı ihalenin başına geçti. 3 yıl sonra kendi şirketini kurdu ve en iyisini yapmayı kafasına koydu. Bugün bin 500 çalışanıyla, 30 kentte faaliyet gösteren FMS, ulusal ve uluslararası dev firmalara tesis yönetim hizmetleri kapsamında temizlik, güvenlik, catering, teknik, bahçe bakımı gibi birçok hizmeti tek elden sunuyor.

GÜCÜ DİSİPLİNİNDE

Durmaz, "Geleceğe güvenle bakıyoruz; çünkü güçlüyüz. Gücümüz, kalitemizden ve iş disiplinimizden geliyor. İnsanın ve emeğin en yüce değer olduğu bilinciyle insana saygı, çevreye saygı, yasalara ve çalışma ilkelerimize bağlılık ilkesiyle hareket ediyoruz" diyor. Kapıcı bir babanın oğlu olarak Sivas'tan Ankara'ya gelen Ali Ekber Durmaz, burada binbir güçlükle hem çalıştı hem okudu. Okuldan sonra garsonluk, pazarcılık, satıcılık, hamallık yaptı. Ama mücadeleden hiç vazgeçmedi. 48 yaşındaki Ali Ekber Durmaz "Maddi zorluklar nedeniyle liseyi bıraktıktan sonra eğitimime devam edemedim. 15 yaşında evden ayrılarak İstanbul'a geldim. İstanbul' da restoran sektörünün önemli isimlerinin yanında beş yıl çalıştım. Bulaşıkçılıktan işletme sorumluluğuna kadar yükseldim. Bunu çok ve dürüst çalışamama borçluydum" dedi. Askerliğin ardından iyi şartlarda yaşamak için daha çok çalışması gerektiğini düşünen Durmaz "1990 yılında temizlik işleri yapan bir firmada işçi olarak işe başladım. Her işi yapıyordum" diye konuştu.

BİR YORGAN BİR DÖŞEK

Çalıştığı firmanın Dokuz Eylül Üniversitesi temizlik ihalesini kazanmasıyla İzmir'de görevlendirilen Durmaz'ın kaderi bu kentle kesişti. İlk kez İzmir'e ayak basan Durmaz, "Karım ve 6 aylık bebeğim, bir yorgan ve bir döşekle İzmir'e geldik. Bir ev tuttum. 1996'ya kadar burada çalıştık. İzmir'e alışmıştım. Çevrem oluşmuştu. 1996'da ihaleyi kaybettik Ama ben de İzmir'de kalmaya karar vermiştim. Önce bir ortaklıkla bir şirket kurmaya karar verdik. Belli bir süre sonra kendim yola devam ettim. İzmir'de kalıcı olduk" dedi.

"DÜNYADAKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ"

Birçok uluslararası firmaya hizmet veren FMS Servis Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Durmaz, "2007 yılından bu yana sadece kendime ait hissedarlık yapısı ile üç şirket ve FMS Servis Grup markası ile 30'a yakın ilde, üç bölge ofisi ile 1500 kişilik ekiple 300'e yakın tesise hizmet sunuyoruz" dedi. Durmaz, "Ticari temizlik hizmetlerinin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ihtiyaç olacağı öngörüsü ile temizlik hizmet sektöründeki yerimizi aldık. Sektörün dünyadaki gelişimini sürekli takip ederek ve bu gelişmeleri hizmetlerimize entegre ederek uluslararası ve ulusal birçok firma tarafından tercih edilen en önemli firmalardan biri haline geldik" diye konuştu.

Paspastan zirveye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN