Köpekleri diri diri yaktılar

Giriş Tarihi:22.05.2011, 19:17 Güncelleme Tarihi:22.05.2011, 19:17

Aydın'ın Nazilli ilçesinde kundaklanan bir işyerinin barınak haline getirilen deposunda bulunan 17 sokak köpeğinden 7'si feci şekilde öldü


ALİ SOYDEMİR (NAZİLLİ)

Aydın'ın Nazilli ilçesinde sokak köpeklerinin kaldığı bir işyerinin deposunun kundaklanması sonucu çıkan yangında 7 köpek feci şekilde yanarak can verdi. Esnaf Mehmet Dolgun'a ait işyerinin barınak haline getirilen bölümünün dün sabaha karşı kundaklanması sonucunda köpekler çaresizlik içinde havlamaya başladı. Havalandırma boşluğundan atılan yanıcı maddeyle tutuşturulduğu tahmin edilen depodaki yanıcı maddelerden yükselen alevlerin ortasında kalan 7 köpek feci şekilde yandı. İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangında 10 köpek son anda kurtarıldı.
Nazilli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği ve hayvan sevenlerin desteğini alan esnaf Mehmet Dolgun, Yeni Sanayi Sitesi'ndaki işyerinin bir bölümünü köpek barınağı haline getirdi. 17 köpeğin bulunduğu özel barınak dün sabaha karşı kundaklandı. Etrafı tamamen kapalı olan depoda çıkan yangında içeride bulunan çoğu kısırlaştırılmış ve bakımları düzenli olarak yapılan sokak köpeklerinden 7'si feci şekilde yandı.

YAVRULAR KURTULDU
4 yavrusu ile birlikte bir anne köpek ve 5 büyük köpek son anda kapının açılmasıyla kurtuldu. Depo sahibi Mehmet Dolgun, "Sabah erken saatlerde telefonla aradılar ve depomun yandığını söylediler. Hemen depoya geldim. Hemen demir kapıları açtım ve bazı köpekleri dışarı çıkardım. İtfaiye geldiğinde zaten geride birşey kalmamıştı. Polise haber verdim. 7 köpek feci şekilde yanmıştı. 6 yıldır onlara gözümüz gibi bakıyorduk. Bu vahşeti yapanların elleri kırılsın" diye konuştu.

VAHŞETE KINAMA

Nazilli Doğa ve Hayvan Dostları Dernek Başkanı Bircan İnce ve eşi Veteriner Hekim Mehmet İnce, olay yerine geldiklerinde gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. Yıllardır sokak köpeklerinin bakımını yaptıklarını belirten Bircan İnce, şöyle konuştu: "Belediyeye ait barınakta çok köpek var. Bu yüzden hayvanlarla yeterince ilgilenilemiyor. 6 yıl önce hayvan dostu Mehmet Dolgun tarafından bu depo sokak hayvanları için tahsis edildi. Yiyecekleri, aşıları ve kısırlaştırılmalarına kadar tüm ihtiyaçları gönüllü hayvan dostları tarafından karşılanıyordu. Kısırlaştırılmış ve bakımları tarafımızdan yapılan sokak hayvanlarının bu şekilde katledilmesi bizi çok üzdü. Vahşeti kınıyor ve bunu yapanların en kısa sürede yakalanarak cezalandırılmasını istiyoruz."

SORUŞTURULUYOR
Çevre işyerlerinde bulunan güvenlik kamera kayıtları incelemeye alınırken olayın faillerinin yakın çevreden olduğu ve köpeklerin varlığından rahatsız olan kişi veya kişiler olabileceği iddia edildi. Nazilli Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri, geniş çaplı araştırma başlattı. Olayla ilgili olarak Nazilli Cumhuriyet Savcılığı'nın da soruşturma başlattığı öğrenildi.

Son yıllarda çok hayvan öldürüldü

Nazilli Doğa ve Hayvan Dostları Dernek Başkanı Bircan İnce, son yıllarda çok sayıda sokak köpeğinin öldürülüdüğünü söyledi. İnce, "Sadece son bir yıl içerisinde kesin olmamakla birlikte zehirlenerek ve ateşli silahlarla vurularak öldürülen köpek ve kedilerin sayısı 50'ye ulaşmıştır. Dernek olarak, kısırlaştırma ve tedavi yöntemleri ile hayvan sayısını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Ancak, belediyelerin de imkanları ölçüsünde daha fazla destek vermesi gerekir. Bu olayın peşini bırakmayacağız bu konuyla ilgili olarak belediyeye, savcılığa ve emniyet güçlerine suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.


kalan karakter 1000

hayvan barnagi hayvan barnagi

vikipedia'dan:Hayvan sığınağı, devlet ya da özel kuruluşlar tarafından işletilen, genellikle sokağa atılmış, sokakta yetişmiş, ya da sahipleri tarafından dışlanmış hayvanlara sığınacak geçici bir yer sağlamak için, genellikle hayvan hakları savunucularının ve hayvan severlerin desteğiyle kurulan yerlerdir. Çoğunlukla kedi ve köpeklere ev sahipliği yaparlar.
Yurtdışında bu kuruluşların yeterli kaynakları bulunmadığından, sığınaktaki hayvanlar kısa bir süre içinde sahipleri ya da evcil hayvan sahibi olmak isteyenler tarafından sığınaktan alınmazlarsa öldürülürler. Her ne kadar yurt dışında bazı ülkelerde bu hayvanları öldürmeyen ve bir ev buluncaya (ya da doğal sebeplerden ölünceye) kadar bütün masraflarını karşılayan sığınaklar vardır.Türkiye'de barınaklar yetersiz kaynak ve ilgizlik nedeni ile çok kötü koşullardadır. Belediyelerin ve insanların yeterli ilgiyi göstermemesi köpeklerin aç ve acı içinde kalmasına neden olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.05.2011 15:39
belediye belediye

nazilli belediyesi kendine gelsin artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.05.2011 13:49
... ...

Vahşet bu..Elleri kırılsın yapanların..

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 23.05.2011 11:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.