Başkan Ölçenoğlu kalbine yenildi

Giriş Tarihi:06.02.2012, 19:37 Güncelleme Tarihi:06.02.2012, 19:37

Buharkent Belediye Başkanı Kadri Ölçenoğlu, dünkü belediye meclis toplantısının ardından geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı Nazilli Devlet Hastanesi'nde öldü
ALİ SOYDEMİR (NAZİLLİ)

Aydın'ın Buharkent ilçe Belediye Başkanı Kadri Ölçenoğlu, makamında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Belediye Meclis toplantısının üzerinden yaklaşık 2 saat sonra makamında fenalaşan Ölçenoğlu, kaldırıldığı Nazilli Devlet Hastanesi'nde kurtarılamadı. Evli ve iki çocuk babası olan 67 yaşındaki Ölçenoğlu'nun bugün toprağa verileceği öğrenildi.

YOĞUN BAKIMA

Belediye Başkanı Kadri Ölçenoğlu, dün öğleden sonra makamında çalışırken bir anda rahatsızlandı. Kalp krzi geçirdiği anlaşılan Ölçenoğlu, ambulansla Nazilli Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Ölçenoğlu'nu, yapılan müdahaleler geri döndüremedi. Başkan Ölçenoğlu'nun saat 16.00'da başlayan ve 1,5 saat süren Buharkent Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısına başkanlık ettiği ve toplantının ardından odasında rahatsızlandığı öğrenildi.
Uzun süredir kalpte ritim bozukluğu ve damar genişlemesi tedavisi gördüğü belirtilen Başkan Ölçenoğlu'nun Fransa'da yapılacak olan Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Konsey Toplantısına katılmak üzere bugün yurt dışına çıkmayı planladığı kaydedildi. Geçen hafta Vali Kerem Al'ın Buharken ziyaretine de rahatsızlığı nedeniyle kolundaki serumla katılan Başkan Ölçenoğlu'nun çevresindekilere "Rahatsızım. Belki Fransa'ya gidemeyebilirim" dediği öğrenildi.

BİLGİ ALDILAR

Belediye Başkadı Kadri Ölçenoğlu'ndan gelen acı haberin ardından Aydın Valisi Kerem Al, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Buharken Kaymakamı Osman Bilgin, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Atça Belediye Başkanı Mustafa Çınar ve İl Genel Meclisi üyeleri Nazilli Devlet Hastanesi'ne gelerek doktorlardan bilgi aldı.

BAŞARIYLA DOLU BİR YAŞAM

Ölçenoğlu, 15 Eylül 1944 yılında Buharkent'de doğdu. Babası Kırım Türklerinden mühendis Abdullah Bey'in oğlu Alaaddin Ölçenoğlu, annesi Kübra Hanım'dır. Sırasıyla Burhaniye İlkokulu, Nazilli Ortaokulu ve İzmir Atatürk Lisesi'ni bitirdikten sonra 1968 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden maden mühendisi olarak mezun oldu.

İKİ KIZ BABASI

Aynı yıl Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü Kızıldere Jeotermal sahasında göreve başladı. İlk görevinde açılan ilk kuyudan buhar çıktı. Bunun üzerine 1969 yılında jeotermal konusunda yüksek lisans çalışmasına başladı. 1973 yüksek mühendis oldu ve aynı yıl Buharkent'ten Ali İşgüder'in kızı Zişan Hanım'la evlendi, iki kızları oldu. 1970 Roma'da yapılan 'Birinci Dünya Jeotermal Kongresi'ne katılarak bir bildiri sundu. 1970-71 Yeni Zelanda ve İtalya'da jeotermal araştırmalarda bulundu. 1978 Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'da jeotermal araştırmalar yaptı. 1980 MTA İzmir Bölge Müdür Muavinliği görevini yaptı.

ZOR GÖREVLER

İngilizce ve İtalyanca biliyordu. Emekli olduktan sonra özel sektörde değişik görevler aldı. Aydın'da bir mermer fabrikasının dış satım sorumlusu olarak görev aldı. İzmir'de bir şirkette dış alım müdürlüğü yaptı. Milli Eğitim'e bağlı okullarda geçici olarak İngilizce öğretmenliği görevlerinde bulundu. Sarayköy'de özel bir Şirkete jeotermal sondaj açma işlemi ile 2 bin 00 metre derinlikten buhar ve sıcak su elde etti.

Jeotermalle yaşamak en büyük isteğiydi

Buharkent Belediye Başkanı Kadri Ölçenoğlu'nun en büyük ideali ilçenin tamamında jeotermal enerjinin yaygın hale getirilmesiydi. Ölçenoğlu'nun diğer ideali ise, kaba inşaatı biten ADÜ Buharkent Meslek Yüksek Okulu'nun eksiksiz eğitime devam etmesiydi. Özellikle yüksekokulun iç teşrifatının tamamlanması için destek gerektiğini dile getiren Başkan Ölçenoğlu, "Buharkent'in önünün açılması için jeotermal enerji ve yüksek okuluyla ilgili sorunla çözüm getirmeliyiz. Yasalardan dolayı jeotermal enerjide birçok sorun yaşıyoruz ama yüksek okulun biran önce açılması için herkese gayret düşüyor. Son görüşmeler itibariyla bu yıl üniversitenin açılacağı söylendi. Biz de Meslek Yüksek Okulun tamamlanması için gerekli olan yaklaşık 1 milyon 700 bin TL'yi temin etmeye çalışıyoruz. Üniversite için gerek bu paranın bir kısmını da hayırseverlerimiz, işadamlarımız ve Buharkent halkımızın desteği ile olacak" demişti.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.