Denizli'de vampir paniği

Giriş Tarihi:10.02.2013, 19:29 Güncelleme Tarihi:10.02.2013, 20:05
Denizli'de 17 yıl önce babasını öldürdükten sonra kanını içen Ömer Soğancı'yı akıllara getiren olaydaki gencin kimliği sır gibi saklanırken, "Vampir" günün konusu haline geldi
YALÇIN BAĞBOZAN / UFUK SOYHAN (DENİZLİ)

Tıp dünyasının en prestijli dergilerinden Journal of Psychotherapy and Psychosomatics'in son sayısında, dünyanın ilk vampirinin Denizli'de olduğunun yayınlanmasının ardından kentte ikinci vampir paniği yaşandı.
Denizli'de 17 yıl önce babası Himmet Soğancı'yı öldürdükten sonra kanını içen ve "Vampir Ömer" lakabı alan Ömer Soğancı'yı akıllara getirdi. Dünya tıp literatüründe "vampirizm" olarak belirti gösteren ilk vaka olarak geçen bir Türk gencinin "dissosiyatif kişilik bozukluğu" rahatsızlığıyla ilgili makale yazan Dr. Direnç Sakarya, hastanın kan içme davranışının, bir bağımlılık olmadığını, yaşadığı ruhsal bozukluğun bir sonucu olduğunu bildirdi. Dr. Sakarya, dün gencin tedavi olduğunu da açıkladı.

Travmatik bir deneyim

Journal of Psychotherapy and Psychosomatics'in son sayısında Denizli'de yaşayan 23 yaşındaki bir gencin tarihin karanlık dönemlerinin korkulu yaratığı vampir hikayesi yer aldı. Tıp literatürüne giren dünyanın ilk vampirinin yer aldığı hikayede, kimliği belirtilmeyen genç adamın, hayatında geçirdiği birkaç travmatik deneyimden sonra kan içmeye başladığı ve bunun artık kendisi için nefes almak gibi bir ihtiyaç haline geldiği kaydedildi. Ayrıca dergide gencin önce kendini sonra da başkalarını yaralayıp kanlarını içtiği, babasının ise son çare olarak kan bankasından kan aldığı bilgisi yer aldı.

Askerlik yaparken

Gencin yaklaşık 2 yıl önce Denizli Askeri Hastanesi'nde tedavi olmaya başladığı ifade edilirken, o dönem asteğmen olarak görev yaptığı öğrenilen Dr. Direnç Sakarya tarafından hastalığına teşhis konduğu kaydedildi. Dr. Sakarya'nın buradan terhis olduktan sonra Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi Psikiyatri Servisi'nde görev yaptığı öğrenildi. Dr. Sakarya ve ekibinin ilk bulgularına göre hastanın çoklu kişilik sorunu, travma sonrası stres bozukluğu kronik depresyon ve alkol bağımlılığı yaşadığı tespit edildi.

"Kan bağımlısı değil"

Dr. Direnç Sakarya, kimliğini açıklamadığı hastanın 3 ay arayla iki kez yatırılarak tedavi edildiğini ve uygulanan tedaviden önemli ölçüde başarı sağlandığını söyledi. Dr. Sakarya şunları kaydetti:
"O dönemde uyguladığımız tedaviden hasta fayda gördü. Hastanın kan içme davranışı bir bağımlılık değildi, altta yatan ruhsal bozukluğun sonucuydu. Bozukluğa odaklanmak, kan içme davranışının sonlanmasına neden oldu. Hastanın problem yaratan davranışları geçince sosyal hayata katıldı. Bu vaka üzerinde durmamamızın nedeni travmatik stresle şiddete başvurma arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Bu kişi, hayatta pek çok güçlükle karşılaşmış ve yardım arayan konumdaydı. Bu tür davranışların nedeni başkalarına karşı kötü niyetli olması değildi."

Tedaviye cevap verdi
Makalede, "vampir özelliği" gösteren ilk hasta olduğu belirtilirken, talihsiz gencin 4 aylık kızını kaybettiği, amcasının gözünün önünde öldürüldüğü, bir arkadaşının cinayet işlediğine tanık olduğu belirtildi. Çocukken şiddet gördüğü, 5 ile 11 yaş arasında hiçbir şey hatırlamadığı bilgisi yer alan hastanın çoklu kişilik sorununun devam ettiği, kan içme ihtiyacının ise azaldığı ifade edildi.

VALİ DEMİR: İLİMİZDE DEĞİL
Denizli Valisi Abdülkadir Demir, şu anda Denizli Askeri Hastanesi'nde böyle bir hastanın tedavi görmediğini belirtti. Vali Demir, "Şunu biliyoruz ki ismi geçen doktor 1,5 yıl önce Denizli Askeri Hastanesi'nde vatani görevini yapıyormuş. Askeri yetkililerden aldığım bilgiye göre makalesinde yer verdiği olayla ilgili ne garnizon komutanının ne de hastane baştabipliğinin haberinin olmadığını öğrendim" dedi.

"Vampir Ömer" serbest kaldı
Tıp literatürüne giren dünyanın ilk vampirinin Denizli'de olduğunun duyulmasının ardından kentte 17 yıl önce meydana gelen vahşi cinayet ve yaralamalar akıllara geldi. 1996 yılında Ömer Soğancı, eşi Biray Soğancı ve hiç tanımadığı Mehmet Aslan'ı ısırarak hastanelik etti. Soğancı, iki yıl aradan sonra babası Himmet Soğancı'yı başına taş vurup öldürdükten sonra kanını içtiği için, "Vampir Ömer" diye anıldı. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde idam istemiyle hakkında dava açılan Soğancı, akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

Diş izleri vardı
Eşi Biray Soğancı, Mehmet Aslan'ın boynunda diş izleri görüldüğü doktorlar tarafından tespit edilmiş, yaşanan bu olaylar Denizli'de büyük tedirginlik yaratmıştı. Ömer Soğancı, uzun yıllar tedavi altına alınmış, o dönemlerde Denizli'de "Çivici Katil" olarak bilinen ve 5 kişiyi başlarına çivi çakarak öldüren Süleyman Aktaş ile aynı koğuşta yer almıştı. Ancak Soğancı, Süleyman Aktaş'ın kendisini öldürebileceğini belirterek ayrı koğuşta tedavisinin sürmesini hastane yönetimine bildirmiş, yetkililerde Soğancı'nın bu isteğini kabul etmişlerdi. Ömer Soğancı Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde uzun süre süren tedavisinin ardından serbest bırakıldı.kalan karakter 1000

Bilinmeyen Bilinmeyen

Gerçek kesit'in meşhur Deli mestan bölümünün gerçek hikayesi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.07.2017 17:18
sevginaz sevginaz

vc17 virusu varsa o vampir olabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.06.2017 01:48
Serap Serap

Bu arkadaşın psikolojik bir sorunu var gerçek vampir değil ve VC 17 virüsünü araştırın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 02.04.2017 20:12
Nihhh Nihhh

Bu adam şuan benim komşum.bazen kahvede oyun oynuyoruz bildiğiniz tahmin ettiğiniz yada okuduğunuz gibi biri değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.07.2016 04:43
Emine Emine

Cok korkuncc hemen tedavi adilsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.05.2016 08:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.