Fosforlu kalemden gizli kamera çıktı

Giriş Tarihi:09.01.2014, 19:39 Güncelleme Tarihi:09.01.2014, 19:39
İzmir'de depo olarak kullanılan bir evde yasa dışı yollarla ülkeye sokulduğu belirlenen 2 bin 277 adet gizli kamera ile çok sayıda elektronik eşya ele geçirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, internet üzerinden yapılan satışlarda ülkeye değişik yollardan gizli kamera ve dinleme cihazları sokulduğu bilgisine ulaştı. Bunun üzerine Bayraklı semtinde depo olarak kullanılan bir eve operasyon düzenleyen ekipler çok sayıda gizli kamera ve elektronik eşya ile karşılaştı. Yapılan incelemede üzerlerinde 'gizli kamera' bulunan 208 masa saati, 187 gözlük, 247 anahtarlık, 7 yangın dedektörü, 234 kol saati, 660 adet USB cihazı ile kalem ve çakmak şeklinde toplam 2 bin 277 adet cihazın yasadışı yollarla Türkiye'ye sokulduğu tespit edildi.

Kayıtlar incelendi
Gümrük muhafaza ekipleri, hareket algılayıcısı bulunan yangın, gaz, duman sensörü ile askılık, fosforlu kalem gibi yeni nesil gizli kameralar ve bu cihazlara ait görüntüleri ekrandan canlı olarak izlemeyi sağlayan sistemin Türkiye'de ilk defa ele geçirildiğini belirtti. Ele geçirilen gizli kamera ve dinleme cihazlarının piyasa değeri 500 bin lira olarak belirlendi. Evde yapılan aramada el konulan bilgisayardaki dosyaların ve bilgisayarda bulunan konuşma kayıtlarının incelemesi sonucunda da Çin'deki gizli kamera satışı yapan firmalarla görüşüldüğü, bu firmalara birçok sipariş verildiği ve satın alınan eşyaların 19 farklı adrese getirtilmek suretiyle ülkeye sokulduğu belirlendi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.