Sahte fatura ile 5 milyarlık vurgun

Giriş Tarihi:06.12.2017, 19:03 Güncelleme Tarihi:06.12.2017, 19:03

Ankara merkezli 16 ilde 83 paravan şirket kurup, hiçbir ticari faaliyette bulunmadan birbirleri arasında naylon faturalar ile hayali ticaret yapıp devleti 4,7 milyar TL zarara uğratan suç organizasyonu büyük operasyonla çökertildi.
Cumhuriyet tarihinin en büyük hayali ticaret ve naylon fatura operasyonunda aralarında yeminli mali müşavirin ve serbest muhasebeci mali müşavirin de olduğu 90 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
Firma sahiplerinin hurda-metal sektörü alanında kurulmuş paravan firmalar aracılığıyla naylon fatura organizasyonu gerçekleştirdiği belirlendi.

23 KİŞİ GÖZALTINDA

Paravan firmalardan oluşan sahtecilik organizasyonunun 2016-2017 yılları arasında piyasaya 4,7 milyar TL sahte fatura sürdüğü, piyasaya sürülen naylon faturaların mükelleflerce kullanıldığı ve devletin zarara uğratıldığı belirlendi. Tespit edilen 14 yeminli ve serbest mali müşavirin söz konusu paravan şirketlerin 14'ünde göstermelik olarak yer aldığı fakat 83 firmayla çalıştıkları belirlendi.
Sahtecilik organizasyonu ile herhangi bir ticari faaliyet olmadan naylon faturalar ile giderlerin fazla gösterilmesiyle devlet zarara uğratıldı.
Mali Suçlarla Mücadele ekipleri Ankara merkezli 16 ilde yaptığı eş zamanlı operasyonda 23 şüpheliyi gözaltına aldı.

ERKAM ÇOBAN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.