• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Annesinin ciğeriyle sağlığına kavuştu

Annesinin ciğeriyle sağlığına kavuştu

20.11.2012, 13:19 Güncelleme Tarihi: 20.11.2012, 13:19

İzmir'de karaciğer yetmezliği teşhisi konulan 8 aylık Rıfat bebek, annesinden alınan karaciğer parçasının nakliyle yeniden sağlığına kavuştu. Güler Özbınar, yaptığı açıklamada, bebeği 10 günlükken dışkısının beyaza yakın renkte olduğunu farkettiğini ve Afyonkarahisar'da ve Eskişehir'deki çeşitli hastanelere başvurduklarını belirtti. Safra kanalları tıkalı olan bebeğinin ameliyata alındığını ve geçici olarak karaciğerindeki safranın bağırsağa akışının sağlandığını anlatan Özbınar, çocuğu 6 aylık olduğunda karaciğer yetmezliğine bağlı şikayetlerle Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'ne getirdiklerini dile getirdi.

Doktorların bebeğine karaciğer naklinin yapılması gerektiğini söylediğinde gönüllü olduğunu, yapılan doku testlerinin de uyumlu çıkması üzerine Doç. Dr. Murat Sözbilen başkanlığındaki ekip tarafından nakilin gerçekleştirildiğini ifade eden Özbınar, şöyle konuştu: ''Çocuğum kurtulacak diye hem sevincimden, hem de üzüntüden ameliyata ağlayarak girdim. Allah'a çok şükür kurtuldu. Karaciğer nakli gerektiğini söylediklerinde üzüldüm ve korktum. Her gün ölecek korkusuyla yüzüne baktığım oğlum için 'canını ver' deseler verirdim. Ölecek gibi yüzünün, gözlerinin sarılığı hiç geçmedi. Karnı şiş olduğu için sağına soluna yatamıyordu. İnşallah şimdi iyileşecek. Allah tüm organ bekleyenlere acil şifalar versin. Hepsinin kurtulmasını isterim. Bazen kendi derdimi bırakıp onları düşünüyorum, çok zor.'' Ameliyattan 4 gün sonra bebeğini gören ve elini sımsıkı tutan anne Özbınar, ''Gözleri beyazlamış, yüzü beyazlamış. Doğduğu günden beri sapsarıydı. Çok sevindim'' dedi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, Rıfat Özbınar'a nakil yapılmasına tetkikler sonucu EÜ Organ Nakil Komitesi'nin onay verdiğini bildirdi.

Güler Özbınar'ın karaciğerinden alınan dokunun bebeğe nakledildiğini ifade eden Prof. Dr. Aydoğdu, şunları kaydetti: ''Ameliyatın üzerinden 4 gün geçtikten sonra bebek yoğun bakımdan çıktı servise geldi, anne de servise çıktı. Anne ve bebeği, ameliyat sonrasında cerrahi ve metabolik problem yaşamadan bugüne geldi. Bundan sonraki süreç çok daha güzel olacak. Rıfat, artık sağlıklı bir bebek. Önlemlerimizi alıp, takip edeceğiz. Nakil sonrası ilk günlerde büyük tepkiler yaşanmaması ileriye yönelik bizleri umutlandırıyor.''

Annesinin ciğeriyle sağlığına kavuştu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN