Tamamlayıcı sigorta ile ‘fark ödeme’ kalkıyor

Giriş Tarihi:19.11.2012, 19:31 Güncelleme Tarihi:19.11.2012, 19:31
Mapfre Genel Sigorta ile anlaştıklarını belirten Kubba, SGK'liların çok düşük fiyatlara yaptıracakları Tamamlayıcı Sigorta sayesinde hastanelerinden hiçbir fark ödemeden hizmet alabileceklerini söyledi
ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba, gruplarının Mapfre Genel Sigorta ile yaptıkları anlaşmayla Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hizmetine başladıklarını açıkladı. Kubba, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında hastaların çok düşük fiyatlara yaptıracakları Tamamlayıcı Sigorta sayesinde hastanelerinden hiçbir fark ödemeden hizmet alabileceklerini söyledi. Kubba, bu uygulamada hastadan SGK'nın karşıladığı bedelin dışında hastanenin aldığı bedeli sigorta şirketinin karşılayacağını dile getirdi. Tamamlayıcı sigorta prim oranları yaşa göre değişirken, vatandaşlar 18-64 lira arasında aylık prim ödeyerek yeni sigortanın şemsiyesi altına girebilecekler.

HASTANE BEDELİ YOK
Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 98'nci maddesi kapsamında yürürlüğe girerken, bu kapsamda ilk anlaşmayı Medical Park Hastaneler Grubu yaptı. Mapfre Genel Sigorta anlaştıklarını belirten Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba, dün hastaneye ziyaret gelen Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı ve Yeni Asır yöneticilerine yeni sistemi anlattı.
Yeni sigorta uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üyesi kişilerin özel hastanelerde ödediği farkların ortadan kalktığını anlatan Kubba, "Cüzzi rakamlarla sigorta yaptıran kişiler hastanemizden hiçbir fark ödemeden hizmet alabilecekler. SGK'nın karşıladığı bedelin dışında hastanenin aldığı bedelleri sigorta karşılayacak. Böylece hasta hem yataklı hem de ayaktan tedavi ücretlerinde hastanelerin aldığı farkı ödemeyecek, bunu sigorta şirketi karşılayacak" dedi.

ÖNEMLİ AÇILIM
SGK'lı kişilerin diğer özel sağlık sigortalarının yaklaşık 3'te 1 ve daha da altına 'Tamamlayıcı Sağlık Sigortası' poliçelerini satın alabileceklerini ifade eden Kubba, "Medical Park olarak sağlıkta yeni bir açılım yapıyoruz. Vatandaş yıllık belli bir ücret ödemek suretiyle hastanemizde her hangi bir bedel ödemeden hizmetlerimizden faydalanabilecek. Mapfre Genel Sigortası ile yapılan işbirliği çerçevesinde bir yılda ortalama 425-700 lira arasında ödeme yapan vatandaş, hastanemize geldiğinde sadece 12 lira yasal katkı payını ödeyecek. Diğer hizmetler için hiçbir para ödemeyecek. Bu hizmet İzmirliler için çok önemli bir açılım olacak. Bu yeni sistem hastanemiz için rahatlatıcı bir etken olacak. Aramızda artık vatandaşla para olgusunun geçmesini istemiyoruz" dedi.

ÜCRETSİZ HİZMET

Kubba'dan sonra söz alan Medical Park İzmir Hastanesi Kurumsal Pazarlama Müdürü Özge Özcan ise yeni sigorta sistemi hakkında şu bilgileri verdi:
"Yeni sigorta sistemi, tamamen sosyal güvenlik tabanına dayalı olarak kuruldu. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile tüm sağlık ihtiyaçlarınız hastanemizde hiçbir katkı payı ödemeden karşılanacak. Tamamlayıcı sağlık sigortasına bireysel ve kurumsal olarak da başvurulabilir. Kurumlar artık bu sigortayı yaptırarak çalışanlarının özel sağlık sigortası hizmeti almalarını sağlayabilecekler. SSK, Emekli Sandığı Bağkur'lu kişiler ve bu sigortalılardan emekliler bu hizmetten faydalanabilecek"

YATARAK TEMİNAT

Medical Park İzmir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Zeki Hozer ise şunları söyledi: "Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanelerde ödenen fark ücretini kapsamakta. Ancak kişinin özel hastaneye gittiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen 12 lirayı içermemektedir. Kişiler, ayakta ve yatarak tedavi teminatı alabildikleri gibi sadece yatarak teminatını da yatırabilmek imkanına sahip olacaklar. Mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu'na tabi olmaları gerekli ve şimdilik 60 yaş altında olunması zorunluluğu bulunmaktadır. Sonuçta yıllık 200-400 liralık tasarruflar ile anlaşmalı özel hastanelere hiçbir fark ücreti ödemeden yararlanmak mümkün olabilecek"

Kemik iliği nakli başladı
Medıcal Park İzmir Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Zafer Beken hastanelerinde Kemik İliği Nakli (KİT ) Ünitesi kurduklarını ve Prof. Dr. Seçkin Çağırtkan ve ekibi tarafından nakil çalışmalarına başlanacağını söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.