Ege'nin "fark yaratan" öğretmenleri

Giriş Tarihi:23.11.2012, 19:07 Güncelleme Tarihi:23.11.2012, 19:07
"Fark Yaratan Öğretmenler" listesine İzmir'den Serpil Koldaguç, Balıkesir'den Mesut Arıkan, Denizli'den Tahsin Demirciler, Manisa'dan Osman Kuşçuoğlu girdi
ELVAN KARANFİL (URLA)

Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Fark Yaratan Öğretmenler" listesine giren Ege'den giren öğretmenler gururlandırdı. Bu yıl eğitime katkıları açısından "Fark Yaratan Öğretmenler" listesine Ege'den Urla Asiye Hüseyin Akyüz Bilim İlköğretim Okulu'dan Serpil Koldaguç ve Balıkesir Dursunbey Çok Programlı Lisesi'nden Mesut Arıkan girdi. Her ilden eğitime farklı boyutlarda katkı sağlayan temsilci öğretmenler bugün, Çankaya Köşkü'ne çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek.
İzmir'i Ankara'da temsil edecek öğretmen, Urla Asiye Hüseyin Akyüz Bilim İlköğretim Okulu'dan seçildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, "24 Kasım Öğretmenler Günü" etkinlikleri çerçevesinde İl Değerlendirme Komisyonu tarafından mesleki çalışmalarıyla farkındalık yaratan, çevresiyle iyi iletişim kurarak toplumda kabul gören Serpil Koldaguç, ulusal ve uluslararası düzeyde bilim, sanat, spor alanlarında başarı kazanan öğrenciler yetiştirmeyi başardı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İzmir'i Ankara'da temsil edecek olan Serpil Koldaguç'ü makamında kabul ederek kutladı. Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Uysal ve Asiye Hüseyin Akyüz Bilim İlköğretim Okulu Müdürü Çağatay Akın da, Serpil Koldaguç'u tebrik etti.

BARIŞ FESTİVALİ
İzmir'de 10 yıldır görev yapan evli ve iki çocuk annesi Serpil Koldaguç, Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Su Ürünleri Fakültesi'nde, "Su ve Deniz Kirliliği" konusunda doktora çalışması yapıyor. Okuldaki çevre projeleri Türkiye 1'incisi seçilen 34 yaşındaki Koldaguç, pek çok projesiyle örnek oldu. Çocuklara barış olgusunu verebilmek amacıyla Sabancı Üniversitesi'nin de onayladığı "Klazomenai'den Avrupa'ya Zeytin Patikası" adlı projeye 4 ülkeden öğrencilerin katıldığını anlatan Koldaguç, "2 yıl süren proje kapsamında o ülkelerin çocukları buraya geldi, biz gittik. Urla Uluslararası Zeytin ve Barış Festivali düzenledik. Zeytinin her evresine ortak ettiğimiz o çocuklarla zeytinyağı elde edip, sembolik ücretle satarak UNİCEF'e bağışladık. İzmir'i temsil etmenin sorumluluğunu hissediyorum. Gururluyum ve mutluyum" dedi.

Koro kurup, müziği eğitimle buluşturdu

DEVRİM DERİN (BALIKESİR)

Balıkesir'in "fark yaratan" öğretmeni, Dursunbey Çok Programlı Lisesi'nden Mesut Arıkan oldu. Arıkan, öğretmenlerden ve öğrencilerden oluşturduğu Cumhuriyet Öğretmenleri Korosu ile ilçe yaşamına renk getirdi. Dün Ankara'da düzenlenen törende ödül alan Müzik Öğretmeni Arıkan, öğretmenler ve öğrencilerden kurduğu "Cumhuriyet Öğretmenleri Korosu" ile bu ödüle layık görüldü. Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği mezunu olan Arıkan'ın kurduğu koro Türkiye'nin birçok yerinde konser verdi. 29 yaşındaki genç öğretmen Arıkan dün Ankara'da düzenlene tören ile ödülünü aldı.

Okuldaki gözlemeviyle gençlerin ufkunu açtı

HASAN DURNA (DENİZLİ)

Denizlili 16 yıllık fizik öğretmeni Tahsin Demirciler, Nalan Kaynak Anadolu Lisesi'ndeki çalışmalarıyla ili Ankara'da temsil ediyor. Demirciler, çalışmalarıyla okulunu Türkiye'de gözlemevi olan tek devlet eğitim kurumu haline getirdi.

AB projelerinde başarılı oldu

Manisa İsmet İnönü Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Osman Kuşçuoğlu, Manisa'yı Ankara'da temsil ediyor. Kuşçuoğlu, AB projelerinde uzman bir eğitimci olarak gösterdiği performansla listeye seçildi.

Tekerlekli sandalyeye okuluna gidip geliyor

ERDOĞAN CANKUŞ (FETHİYE)

Fethiyeli İngilizce öğretmeni Emine Genç, omirilik tümörü nedeniyle 4 kez ameliyat olmasına rağmen ayağa kalkamadı ama eğitim sevdasıyla öğrencilerinden ayrı kalmadı. Tekerlekli sandalyeye mahkum yaşayan 40 yaşındaki Emine Genç, her gün engelleri aşıp Muğla Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksek Okulu'nda İngilizce derslerini veriyor. 4'üncü kez olduğu ameliyatın ardından felç geçiren Genç, "Oturduğum evim tedavi giderleri nedeniyle satıldı. Öğretmen arkadaşlarımın desteğiyle kiralık evde oturmaya başladım. Sivil toplum kuruluşları okula gidip gelmem için elektrikli sandalye aldı. Malülen emekliliği hiç aklıma getirmedim. Öğrencilerimin sevgisiyle hayata tutunuyorum" dedi.

"Sevilay'ın adını yaşatalım"

Türk Eğitim Sen İzmir 3. nolu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülen Rabia Sevilay Durukan'ın adının bir okula verilmesi için İzmir Valiliği'ne yazı gönderdiklerini belirtti. Sarısayın, "Öğretmenlik mesleğinin itibarının zedelendiği bir dönemde öğretmenler günü daha önemli hale gelmiştir. 24 Kasım, problemlerimizi ve beklentilerimizi dile getirdiğimiz bir fırsattır" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.