Dev yürekli anneler

Giriş Tarihi:11.05.2013, 17:28 Güncelleme Tarihi:11.05.2013, 17:28
Denizli Koruyucu Aile Derneği (DEKAD) Yönetim Kurulu üyeleri, hiç tanımadıkları çocukları kendi evlatları gibi büyütüyorlar
UFUK SOYHAN (DENİZLİ)

Biyolojik çocuklarının yanında koruyucu ailesi oldukları kimsesiz ya da bakıma muhtaç çocuklara uzun yıllar ebeveynlik yapan dev yürekli annelerin hikayesi bu. Kimsesiz ya da bakıma muhtaç çocuklara hiç tanımadıkları halde kendi evlatlarından ayırt etmeyip kucak açan ve onların "anne" özlemini gideren Denizli Koruyucu Aile Derneği (DEKAD) Yönetim Kurulu üyeleri, birçok çocuğun da sıcak bir yuvaya kavuşmasını sağladı.
Dev yürekli anneleri "Anneler Günü"nde Yeni Asır yazdı. DEKAD Başkanı Ayfer Doğan, 2'si biyolojik 5 çocuk annesi. İki oğlu bulunan öğretmen Doğan, 15 yıl önce bir televizyon programından etkilenerek koruyucu aile oldu. 8 yaşında bir kız çocuğunu yanına alıp yıllarca emek veren Doğan'ın evlatlarından hiç ayırmadığı kızı Meral okuyup meslek sahibi oldu. Koruyucu Aile Hizmeti ile yuva yerine aile sıcaklığını yaşayarak büyüyen Meral, Denizli dışındaki sosyal hizmetlere bağlı Koruyucu Aile Hizmeti'nde çalışan bir sosyolog oldu. Meral şimdi kendi gibi çocukları koruyucu ailelerin yanına yerleştiriyor. Ancak anne Doğan, bununla da yetinmedi. Hiç tanımadığı bir kıza koruyucu aile olup onu hayata hazırlayan Doğan, 4 yıl önce iki kız çocuğuna daha annesi oldu. Doğan, şimdi 7 ve 10 yaşına basan iki kızını büyütüyor.
DEKAD Başkan Yardımcısı Hatice Böbeci-Sayman Mehmet Böbeci çifti 2'si biyolojik 3 çocuk sahibi. Uzun yıllar evlatlık almayı düşünen Böbeci çifti, Koruyucu Aile Hizmetini öğrendikten sonra bu sistemi seçti. İki oğulları bulunan çiftin 2,5 yaşında iken koruyucu ailesi oldukları kız çocuğu 8 yaşına bastı.

Hiperaktif ikizler

DEKAD Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Bilgin Kıray Vural, 6 ve 11 yaşında 2'si biyolojik, diğerleri ikiz erkek toplam 4 çocuk annesi. Sosyal sorumluluk projelerinde ilk sıralarda yer alan akademisyen, 2 yıl önce ikizlerin koruyucu ailesi oldu. Hiperaktif ve dikkat eksikliği rahatsızlığı bulunan ikizlerle yakından ilgilenen Vural, bu yıl DEKAD tarafından yılın annesi seçildi.
DEKAD Yönetim Kurulu Üyesi Selaittin Özmen de 2'si biyolojik 3 çocuk sahibi. Özmen, yaklaşık 1,5 yıl önce DEKAD Başkanı Doğan'ı televizyonda izledikten sonra sabaha kadar uyuyamadı. Ertesi gün soluğu dernekte alan Özmen, bir yıldır 8 yaşındaki kızının koruyucu aileliğini yapıyor.

"Daha binlerce çocuk var"
DEKAD kurucusu ve Başkanı Doğan, temelleri 4 yıl önce atılan derneğin hedefinin "yuvalarda tek bir çocuk bile kalmayıncaya kadar çalışmak" olduğunu ifade ederek, "Koruyucu ailelik, devletin koruması altına alınan, korunmaya gereksinimi olan çocukların, kurum bakımı yerine aile ortamlarında devletin desteği ile bakılmasıdır. Koruyucu aile sadece çocuğun bakımı değil onu nitelikli olarak hayata hazırlayıp bilinçli bir birey olarak yetiştirmek" dedi.
Kendi çocuklarıyla birlikte 3 kızına daha anne olan Doğan, "Bir aile yanında sevgi ve güven duygusuyla büyümeyi bekleyen daha binlerce çocuğumuz var. Bir tanesini sevgiyle kucaklayarak, onların hayatını değiştirebilirsiniz. Biz buna yeniden anne olmak, yüreği ile anne olmak diyoruz. Bu daha özel bir annelik aslında, sevgiye ve bakıma gereksinim duyan bir çocuğun sevgiyle buluşmasını sağlıyorsunuz" diye konuştu.

"Birbirimize benziyoruz"

Dernek tarafından yılın annesi seçilen Yrd. Doç. Dr. Bilgin Kıray Vural da ilk başta yakınlarının ikizlerin koruyucu ailesi olmalarına sıcak bakmadığını söyledi. Bir süre sonra kendi ailesinin ikizlerin de ailesi olduğunu anlatan Vural, "Derneğe gelince hepimizin aynı olduğunu gördük. Birbirimize çok benziyoruz" diye konuştu.
Diş hekimi Mehmet Böbeci, kızı ile aralarının annesinden daha iyi olduğunu belirterek, "Ben koruyucu değil onun gerçek ailesi gibi hissediyorum. Koruyucu aile olmayı düşününler kendi çocukları gibi hissedememe korkusu yaşıyor ancak hiçbir farkları yok" dedi.

Elmas ve pırlanta çadırı ilgi topluyor

Annelere özel indirim kampanyası başlatan Dorsay Pırlanta, elmas ve pırlantadan oluşan geniş ürün yelpazesini halkla buluşturmak için Onur Karaca Kuyumculuk işbirliğiyle Forum Bornova karşısına çadır kurdu


Dorsay Pırlanta, Onur Karaca Kuyumculuk işbirliğiyle, Forum Bornova ana girişi TatMahal karşısında Anneler Günü'ne özel çadır stant kurdu. Üreticiden son tüketiciye mantığıyla hareket eden Dorsay Pırlanta, Anneler Günü için kurulan çadırda tüm ürünlerde yüzde 60-70 oranında indirim uyguluyor. Yarına kadar açık kalacak pırlanta çadırına ilgi yoğun. Geniş ürün yelpazesi özellikle kadınların ilgisini çekiyor.
Dorsay Pırlanta ortaklarından Özkan Yavuzer, firma olarak tanıtım amacı güttüklerini bu nedenle mağaza fiyatlarının yüzde 70 aşağısında satış yaptıklarını söyledi. Yavuzer, "Onur Karaca Kuyumculuk işbirliğiyle İzmir'de 3. kez böyle bir organizasyon düzenliyoruz. İlk yılbaşında gelmiştik; yoğun taleple karşılaştık, onun için Sevgililer Günü ve Anneler Günü'nde de gerçekleştirdik" dedi. İnsanların ilgisinden memnun olduklarını dile getiren Yavuzer, "Geniş bir ürün yelpazemiz var. Anneler Günü'ne özel olmak üzere bazı elmas ürünlerimiz 499 TL'den başlıyor" diyerek fiyatlar hakkında da bilgi verdi.
Onur Karaca Kuyumculuk'un sahibi Onur Karaca ise beklentilerinin üzerinde bir taleple karşılaştıklarını belirterek, "Dorsay markasının, kaliteli ürün yelpazesinin, maliyet fiyatına halkla buluşması ciddi hareketlilik yarattı. Fiyatlar çok uygun olduğu için yoğun talep var, ilgiden son derece memnunuz. Bu nedenle yılın 5 önemli gününde şehrimizin farklı yerlerinde kuracağımız çadır stantlarımızla halkla buluşmaya devam edeceğiz. Üreticiden son tüketiciye kampanyamız Ramazan ve Kurban Bayramı'nda da devam edecek" diye konuştu. Son olarak yatırımcıya da küçük bir tüyo veren Karaca, "Dolar kuru ülkemizde çok fazla yukarı ve aşağı düşmüyor. Bu nedenle yatırım amacı taşıyanlar altın ya da gümüş değil, pırlanta ya da elmas tercih etmeli, böylelikle ilerleyen aylarda yüzde yüz karlı duruma geçebilirler" dedi.

Som Altın'dan özel fırsat

Kuyumculuk sektörünün iddialı markaları arasında yer alan Som Altın, Anneler Günü'ne özel tasarımları ve uygun kampanyalarıyla göz dolduruyor. 1975 yılında İstanbul'da kurulan ve Hasan Çetin, Eyüp Çetin kardeşlerin girişimleriyle tüm Türkiye geneline üretim yapan Som Altın, Ege Bölgesi'nde sektöründe Türk standartlarına uygunluk belgesini alan ilk firma özelliğini taşıyor. Perakende satışı olmayan ve imalat ile toptan satış yapan Som Altın, özel günlerde Forum Bornova içerisindeki çadırda tüketiciyle buluşuyor. Forum Bornova içerisinde yer alan 64 metre karelik özel güvenlikli çadır stantta perakendeyi tüketiciyle buluşturan Som Altın, toptan fiyatına çok özel tasarımları müşterilerine sunuyor. Anneler Günü nedeniyle bu özel satış noktasında müşteriler ile buluşacaklarını vurgulayan Som Altın Pazarlama Müdürü Murat Erdinç, imalatçı bir firma olmanın avantajını özel günlerde uygun fiyatlar ile müşteriye yansıttıklarını belirtti. Toptan fiyatına perakende ürün sattıklarını dile getiren Erdinç, kampanyaların devam edeceğini söyledi.

Yılın annesine bulaşık makinesi

Tire'de düzenlenen anket sonucu yılın annesi seçilen Aysun Bayraktar'a (37), BEKO tarafından A sınıfı son model bulaşık makinesi hediye edildi. 2 çocuk annesi Bayraktar, hediyesini Tire BEKO Bayii Mehmet Delikanlı'nın elinden aldı. Delikanlı Ticaret'te düzenlenen törende, BEKO Bölge Yöneticisi Cem Elmasulu, Satış Sorumlusu Önder Kalyoncu ile mağaza sahibi işadamı M. Nadir Delikanlı hazır bulundu. Delikanlı, firmanın her yıl geleneksel olarak seçtiği yılın annesi ödülüne bu yıl Aysun Bayraktar'ın layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aysun Bayraktar ise "Yılın annesi seçildiğimi öğrendiğimde sevinçten ağladım. Başta BEKO olmak üzere, Delikanlı Ticaret'e bu güzel jestleri için teşekkür ederim" dedi.
NADİR UYSALkalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.