• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşsizlik 'dil'ini çözdü!

İşsizlik 'dil'ini çözdü!

25.09.2014, 00:00

Turizmci Ferhat Yıldız sektörde iş ararken, "Dil bilginiz yetersiz" denilince kendi geliştirdiği yöntemle tam 8 dil öğrendi. Yetinmedi, yöntemini kitaplaştırdı. Şimdi dünyaya bir yabancı dilin nasıl öğrenileceğini kitaplarıyla anlatarak para kazanıyor.
Yabancı dil bilgisi yetersiz olduğu gerekçesiyle işe alınmamasına içerleyen turizmci Ferhat Yıldız, bu hırsla tam 8 dil öğrendi. Önce dil kurslarına giden ancak sonuca bu yolla ulaşamayacağına karar veren Yıldız, Rusça ve Almanca dil öğrenme setleri satın aldı.Zaman içinde kendine has bir dil öğrenme metodu geliştirdi ve aynı metodla Hollandaca, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Lehçe ve Japonca öğrendi. Yabancı dil öğrenmenin püf noktalarını insanlarla da paylaşmak isteyen Yıldız, metodunu kitap haline getirdi. Kitapları internet ortamında satış rekorları kıren Yıldız'ın İngilizce olarak hazırladığı Japonca Dil Kitabı, dünyanın pek çok ülkesinde satılıyor.

Bu kez işe aldılar
İzmir'de ailesine ait şirketin iflas etmesiyle, 2000 yılında Antalya'ya çalışmak için giden Ege Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümünü mezunu Ferhat Yıldız, 5 yıldızlı bir otele iş başvurusunda bulundu. İngilizce bilmesine karşın, Rusça ve Almanca bilgisi yetersiz olduğu için işe kabul edilmedi. Bunun üzerine İzmir'e dönerek dil kurslarına gitti. Ancak kurslardan istediği verimi alamayınca Almanca ve Rusça dil setleri satın aldı. Her gün saatlerce çalıştı ve 8 ayda her iki dili de çok iyi derecede öğrendi. Ertesi yıl aynı otele tekrar başvurdu. Yabancı dilini çok iyi buldukları için hemen işe kabul edildi. Otelde, bol bol pratik yapma şansı da buldu.
Otelde çalışırken de boş zamanlarını yabancı dil öğrenerek geçirdiğini anlatan Yıldız, "Özellikle sezon kapandığında zamanımı dil öğrenerek geçiriyordum. Rusça ve Almanca'dan sonra Hollandalı bir ailenin de yardımı ile kısa sürede bu ülkenin dilini de öğrendim. Ardından İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Lehçe ve Japonca geldi. İkinci üniversite olarak Ankara Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Ana bilim Dalı Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdim" diyor.
TOLGA TEKİN

Talep artınca şirket kurdu
Kitaplarını İzmir'de bir yayınevinde bastırıp, kurduğu internet sitesinde satmaya başladığını anlatan Yıldız, ilk olarak Adım Adım İngilizce, Almanca ve Rusça kitaplarını bastırmış. Daha sonra aynı seride Hollandaca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca kitapları yayınlanmış. Yakın zamanda Lehçe kitabı basılacak olan Yıldız, kitaplarının bir bölümünü de internet ortamında ücretsiz paylaştığını söylüyor.İşsizlik 'dil'ini çözdü! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.