Sadece 15 ayak izi kaldı

Giriş Tarihi:08.01.2017, 00:22 Güncelleme Tarihi:08.01.2017, 00:22
Salihli’de bulunan 26 bin yıllık insan ve hayvan ayak izleri fosilleri yok olmak üzere. İzlerin tahrip edildiğini ya da çalındığını söyleyen muhtar Bekir Üçtaş, “Geriye sadece 15 ayak izi kaldı” dedi

Manisa'nın Salihli ilçesi, kırsal Sindel Mahallesi yakınlarında bulunan ve 26 bin yıllık olduğu belirlenen insan ve hayvan ayak izleri fosili, koruma altına alınmaması nedeniyle büyük ölçüde yok oldu. Geriye sadece 15 ayak izinin kaldığını söyleyen Sindel Mahallesi Muhtarı Bekir Üçtaş, SİT alanı ilan edip, 'Açık Hava Tabiat Müzesi' olarak nitelendirilen bölgedeki fosil ayak izlerini kendi imkanlarıyla korumaya çalıştığını belirterek daha ciddi önlemler alınmasını istedi.

Önlem alınmalı

Sindel Muhtarı Bekir Üçtaş, bölgedeki iki, üç kilometrelik bir alanda ayak izlerine rastlandığını belirtip, "Korumak için var gücümle çalışıyorum.
Ancak, buna rağmen birçoğu talan edildi. Daha önceleri birçoğu kürekle kazanlar tarafından tahrip edildi.
Bazıları da götürüldü. 26 bin senedir bozulmadan gelen bu fosil ayak izlerinin korunması gerekiyor. İzleri koruyabilmek için üzerlerini süpürge otlarıyla örtüyorum ancak bu önlem yeterli olmuyor. Sağlam kalan 15 kadar var ama ben gelenlere sadece birini gösteriyorum" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.