• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

45 yıldır ışığı göremediler

45 yıldır ışığı göremediler

26.9.2017 19:43 , Güncelleme Tarihi: 26.9.2017 19:43

Muğla Seydikemer’in Kayadibi mahallesinde 45 yıldır evlerine elektrik bağlanmasını bekleyen vatandaşlar isyan etti

ERDOĞAN CANKUŞ

Muğla'nın Seydikemer ilçesi Kayadibi mahallesinde 45 yıldır elektriksiz yaşayan vatandaşlar, sorunlarının bir an önce çözümlenmesini istiyor. Evlerine elektrik hattı döşetmelerine rağmen hala ışığı göremediklerini belirten vatandaşlar, buzdolabından televizyona, çamaşır makinesinden bulaşık makinesine kadar hiçbir elektrikli ev aletini kullanamıyor.
Elektrik yerine lüks, mum ışığı ve gaz lambası kullanmak zorunda kalan vatandaşlar, "Uzay çağında mum ışığına muhtacız. Karanlıkta yaşamaktan bıktık. Bir an önce elektriğe kavuşmak istiyoruz. Hiçbir işimizi göremiyoruz, çocuklar da ödevlerini mum ışığında yapabiliyorlar" dedi.

'DEFALARCA BAŞVURDUM'

​Kayadibi mahallesinin Gökbent mevkiinde yaşayan 6-7 hanedeki vatandaşlar, yaklaşık 45 yıldır elektrik bekliyor.
Türkiye ve dünyanın en uzun kanyonları arasında yer alan Saklıkent Kanyonu'na birkaç kilometre uzaklıktaki hanelerde elektriksiz yaşayan vatandaşlar, artık aydınlanmak istiyor. Evlerine bir kilometre mesafede elektriğin bulunduğunu belirten vatandaşlar, defalarca yetkililere başvurmalarına rağmen sorunlarına çözüm bulunamadığını söyledi. Çiftçilikle geçimlerini sağlayan vatandaşlar bulaşıklarını elde yıkıyor, çocukları lüks ve mum ışığında ders çalışabiliyor. Televizyon da izleyemeyen vatandaşlar bir an önce elektriğin bağlanmasını, Türkiye ve dünyada neler olup bittiğini öğrenmeyi bekliyorlar.
45 yıldır elektrik bekleyen 76 yaşındaki Sabri Göksan ve yakınları, bir an önce karanlıktan kurtulmak istiyor.
76 yaşındaki Sabri Göksan, "Yıllardır elektrik verilmesi için yetkililere başvurdum.
Bir kilometre ileride elektrik var. 45 yıldır böyleyiz. Ne kadar müracaat ettiysem cevap vermediler. Cumhurbaşkanımıza, Valimize, TEDAŞ'a ve pek çok yetkiliye dilekçe gönderdim.
Sonuç alamadım. Gaz lambası ve mumlarla yaşıyoruz. 21'inci yüzyılda dağa, bayıra elektrik götürülürken bize hala gelmedi" diye konuştu.

'KULLANICI YETERSİZ'

ADM Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Bülent Yüksel açıklamasında şunları dile getirdi:

"Bu tür alanlara kamu kaynakları kullanarak gerçekleştirilecek yatırımlar için en az beş kullanıcının ikameti ve bağlantı için müracaatı gerekmektedir. Yönetmelikte belirtilen sayıda kullanıcı bulunmamakta olup, bu alan mevcut elektrik sistemine takriben 2 km uzaklıkta ve yerleşim alanı dışındadır. Yasal engel yüzünden tesisat kurulamamıştır."

45 yıldır ışığı göremediler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN