• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Mucizenin adı Kürşat

Mucizenin adı Kürşat

6.10.2017 23:29 , Güncelleme Tarihi: 6.10.2017 23:29

İzmir'de kan kanserini ablasından nakledilen kök hücreyle yenen 5 yaşındaki Kürşat Sever, 2 buçuk yıllık zorlu tedavinin ardından hastanenin önündeki parkta eğlenmenin keyfini yaşadı. Henüz 2,5 yaşındayken yakalandığı akut miyeloid lösemi (ALM) hastalığı nedeniyle Çanakkale'den İzmir'e getirilen Kürşat Sever, ilaç tedavisinin yetersiz kalması üzerine Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Çocuğa burada 11 yaşındaki ablası Elif'ten kök hücre nakledildi. Nakil sonrası vücudun gösterdiği reaksiyon nedeniyle yeniden rahatsızlanan Sever, bir yıl hastanede kaldı. Ameliyat sonrası ailesiyle özel bakım için İzmir Hasta Çocuk Evleri'nin sağladığı konuta yönlendirilen Kürşat'ın son tetkikleri temiz çıktı.

SON KEZ GÖRSÜN DİYE...

Minik Kürşat, Çanakkale'deki evine dönmeden önce aylarca yattığı hastanenin önündeki oyun parkında ablasıyla oynayarak sağlığına kavuşmanın sevincini yaşadı. Oğlunun yaşaması için birçok kişinin mücadele verdiğini anlatan anne Eser Sever, "Yeniden mutlu bir aile olduk. Allah'ın izni, doktorların çabası ve kızım Elif'in sayesinde Kürşat yaşıyor. O çok güçlü bir çocuk, bizim için bir mucize" dedi. Komadayken oğlunu kaybedeceğini düşündüğünü belirten Sever, kızı Elif'i "son bir kez" kardeşini görmesi için yoğun bakıma soktuğunu ifade etti. Sever, "Elif, Kürşat'ın elini tuttu ve ondan gözlerini açmasını istedi. O da ablasına cevap verdi, kafa salladı, elini sıktı. Yıllar sonra birlikte oyun oynadıklarını görmek çok güzel" diye konuştu.

SIRAT KÖPRÜSÜNDE BİR YIL

Hastanenin doktorlarından Prof. Dr. Serap Aksoylar, "Kürşat kök hücre nakliyle lösemiyi yendi. Ama başka bir problemimiz oldu, kemik iliği Kürşat'ta reaksiyona neden oldu. Vücut direnci durduğu için, son bir yılı adeta sırat köprüsünde geçirdi. Artık tamamen sağlıklı bir çocuk" dedi.
İzmir Hasta Çocuk Evleri Yönetim Kurulu Üyesi Nurgül Yazıcı da kent dışından gelen hasta çocuklar ve ailelerine konut tahsis ettiklerini, Kürşat gibi çocukların yaşama dönmesine destek vermenin kıvancını yaşadıklarını kaydetti.

Mucizenin adı Kürşat haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN