Mezardaki babaya dava

Giriş Tarihi:13.11.2017, 23:04 Güncelleme Tarihi:14.11.2017, 10:26
Doğumundan sonra öldüğünü sandığı babasının aslında 54 yıl önce kendisine hamile olan annesini terk ettiğini, İzmir’e yerleşip başka biriyle evlendiğini öğrenen Semiha Yücel mirastan pay alabilmek için dava açtı

İzmir'de görülen babalık davasında 54 yıl sonra ortaya çıkan gerçek şoke etti. Muğla'da yaşayan Semiha Yücel bir akrabasının vasıtası ile geçen yıl, doğduğunda öldüğünü sandığı ve hiç görmediği babası Tevfik Karadeniz'in aslında 54 yıl önce kendisine hamile olan imam nikahlı annesini terk ettiğini, sonra da İzmir'e yerleşip başka biriyle evlendiğini ve 50 yaşında kalp krizi geçirip öldüğünü öğrendi.

FETH-İ KABİR

Babasının emekli maaşı ile mirasının eşi ve çocuğu arasında pay edildiğini de öğrenen Yücel, hem ölen Karadeniz'in kızı olduğunu kanıtlamak hem de mirasından pay almak için 54 yıl sonra avukatı Varol Turbay aracılığı ile mezardaki babasına dava açtı. Mahkeme, Karadeniz'in mezarının açılıp 'Feth-i Kabir' işlemi yapılması ve ölen baba ile kızı olduğunu iddia eden Yücel'in DNA örneklerinin karşılaştırılmasına karar verdi.

BABAEVİNE GÖNDERDİ

Muğla'nın Fethiye ilçesinde oturan Semiha Yücel'e geçen yıl baba tarafındaki bir akrabasından telefon geldi. Telefon eden kişi, "Kızım babanın mirasından geriye son kalan arsa da satılıyor. Orada senin de hakkın var" dedi. Babasının daha dünyaya gelmeden yani 54 yıl önce öldüğünü sanan Yücel, akrabasının iddialarını araştırdığında ölen annesinin kendisinden yıllarca sakladığı bir gerçeği de öğrenmiş oldu. Yücel, biyolojik babası Tevfik Karadeniz'in 1962 yılında annesi Nazmiye Özkan'ı evlenme vaadiyle Muğla'dan İzmir'e götürdüğünü, 1-2 yıl burada nikahsız birlikte yaşadıklarını, annesi kendisine hamile kalınca da babası Tevfik Karadeniz'in Özkan'ı babaevine geri gönderdiğini öğrendi.

ONA İNANMADILAR

Kendisini hiç arayıp sormayan ve İzmir Devlet Tiyatrosu'ndan emekli olan babasının 54 yıl önce doğduğunda değil, aslında 28 yıl önce 50 yaşındayken kalp krizinden öldüğünü öğrenen Yücel, bunun üzerine ölen babasının resmi nikahlı eşi ve oğlu ile irtibata geçti ancak Karadeniz ailesi kadının iddialarına inanmadı. Yücel de Karadeniz'in hem kızı olduğunu ispatlamak hem de babasının mirasından geriye kalan yaklaşık 300 bin lira değerindeki araziden pay almak için 54 yıl sonra hukuk savaşı başlattı. Babalık davası açan Yücel, avukatı Varol Turbay aracılığı ile resmi kayıtlarda ölen adamın varisleri olarak gözüken eşi Naciye ile oğlu Cemalettin Karadeniz'e dava açtı.

DURUŞMA ERTELENDİ

İzmir 17. Aile Mahkemesi'nde görülen babalık davasında hakim, 'Feth-i Kabir' işlemi yapılmasına yani Karadeniz'in mezarının açılmasına, kemik örneklerinin incelenip otopsi yapılmasına ve Yücel'in DNA örnekleri ile karşılaştırılmasına karar verip duruşmayı erteledi. İzmir Adli Tıp Kurumu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden uzman ekipler ise Konak ilçesi Gültepe semtindeki Toros Mezarlığı'na gömülen Tevfik Karadeniz'den aldıkları örnekleri DNA testi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.

METİN BURMALI

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.