Heykeli dikilecek adamdı Tözge

Giriş Tarihi:06.12.2017, 19:17 Güncelleme Tarihi:06.12.2017, 19:17
Sonbahar, hazan yaprakları gibi aramızdan İzmir’in seçkin kişilerini alıp ebediyete götürüyor. Acı haber tez yayıldı, İzmir iş ve spor dünyasına bomba gibi düştü; Erdoğan Tözge’yi kaybettik. Tözge’yi, duayen gazeteci Gürkan Ertaç anlattı

Elbette ölüm acıdır ama Erdoğan ağabey (89), İzmir, Ege ve Türkiye'ye yaşantısı boyunca şeref kürsüsüne çıkacak hizmetler bırakarak göçtü. İnsancıllığı, hayırseverliği, spor aşkı, sosyal kurumlardaki etkin faaliyetleri, Onursal Başkanlıklarını bu sayfalara zor sığdırabiliriz.

ZENGİN SPOR GEÇMİŞİ

Erdoğan Tözge'nin imrenilecek bir spor geçmişi var. Kendini bildi bileli Altay'la özdeşleşen bir aşkı yaşadı, yaşamayı da sürdürüyor. "Atatürk'ün kulübü" dediği Altay'da Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı ve kulüp başkanlığı da yaptı. 1966-67 sezonunda Altay'a ilk Türkiye Kupası'nı kazandıran başkandı. Takım 3. Lig'e düştüğü ve herkesin moralsizliğe ve karamsarlığa itildiği bir sırada söylediği, "Büyükler ölmez. Atatürk öldü mü? Altay da ölmeyecektir" sözleri spor aleminde hala yankılanmakta.
Altay'ın Gaziemir'deki tesislerinin yapımında da önemli rol oynadı. Uzun yıllardır Alsancak Gazi İlkokulu'nun arkasına yaptırmaya çalıştığı Altay Heykeli'ne maalesef Konak Belediyesi'nce izin çıkmadı, gözleri açık gitti. Tözge'nin spor, ekonomi, turizm ve diğer alanlarda altın madalya alacak hizmetleri var. 1971'de İzmir'de yapılan Akdeniz Oyunları'nda organizasyon komitesi üyesiydi.

GÜÇBİRLİĞİ SPOR VAKFI

1988'de Mazhar Zorlu ve Selçuk Yaşar'la birlikte İzmir Güçbirliği Spor Vakfı'nı kurdu, İzmir kulüplerini bir çatı altında toplamayı hedefledi, başkanlığını yaptı.
Tözge'nin en alkışlanacak yanlarından birisi de hayırseverliği. İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği'nin önemli, sembol isimleri arasında kendisi.

ÇEŞME HAYRANLIĞI

Erdoğan Tözge 80 yıldır Çeşmeli ve bu doyumsuz doğa cennetinin sevdalıları arasında.
Ekselans Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Tözge, turizmde Çeşme-Romanya köprüsünü kuran adam. Bir Çeşme aşığıydı.
Akciğer kanseri tedavisi gören iki inşaat elemanının Çeşme'deki inşaatlar sırasında iyileştiğine doktorların bile inanamadığını söyledi, "Burası bir cennet ama çok az insan kıymetini biliyor" derdi. Hizmetten bıkmaz, usanmazdı. 60'ın üzerinde müşavirlik, başkanlık ve yöneticilik yaptı. İzmir bir büyük insanı yitirdi. Ona son görevimizi yapacağız. Erdoğan ağabey, seni hiç unutmayacağız.

TOPLUMLA HEP İÇ İÇE OLDU

Erdoğan Tözge, 1970 yılından beri Rotary Kulüp Üyesi olup Konak, Denizli, Aydın, Çeşme, Gündoğdu Ayvalık Rotary Kulüpleri kurucu üyeliği ve Guver-man Özel Temsilciliği yapmıştır. Konak Rotary Kulübü'nün 1 no'lu kurucu üyesidir. Rotary'de sürekli Bölge Konferansları, Asambleler, paneller, sempozyumlar organize etti. 1983-84 yılında Konak Rotary Kulübü'nde "Üstün Hizmet, Yılın Rotaryeni ve Şeref Ödülü"nü almıştır. Erdoğan Tözge yaşantısının sonuna dek toplumdan hiç kopmadı, faaliyetini ve hizmet çabalarını sürdürdü.

SAĞLIK ÖĞÜTLERİ

Erdoğan Tözge 89 yaşındaydı ama baksanız ancak 70 derdiniz. Sağlıklı kalmanın ona göre tılsımı şöyleydi:

"Sağlığımı düzenli yaşamaya borçluyum. Her sabah 07.00'de kahvaltı ederim, 12.00'de öğle yemeğine oturur, akşam yemeğini de zorunluluk olmadıkça 19.30'da almaya çalışırım. Ara menü olarak saat 10.00'da bir meyveli yoğurt, yanında 6 adet badem, öğleden sonra da 15.00'te bir meyve yerim. Sağlığımı balık ve yumurtaya borçluyum. Yumurtasız gün geçirmem. Ekmek, şeker ve tuzla işim olmaz."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.