• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

2018’in ilk trendleri

2018’in ilk trendleri

16.01.2018, 21:16

’ta düzenlenen CES 2018, yeni yılın ve yakın geleceğin teknolojilerine ışık tutacak gelişmelere ev sahipliği yaptı. İlk kez gördüğümüz ürün ve yeniliklerle 2018’in ilk fuarı dolu dolu geçti. İşte hayatımıza girecek yenilikler

GELECEĞE BAKIŞ - ERMAN AZAR

Geçtiğimiz yılı teknoloji ile iç içe ve çok hızlı bir şekilde bitirmişken, 2018 yılının ilk günleri de bu yıl için bize aynı mesajı verdi.
ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2018 Tüketici Elektronik Fuarı, yakın geleceğimize ışık tuttu. 2017'de akıllı telefonların evrimi devam ederken, en çok dikkat çekenler ise, yapay zekalar, robotlar, sanal gerçeklik ve sosyal medyada yaşanan gelişim oldu.
Akıllı telefonlarda en çok parmak izi okuyucu ve çerçevesiz ekranlar konuşuldu. Vivo'nun tanıttığı model, bu iki teknolojiyi birleştirdi. Synaptics Clear ID FS9500 sensörü kullanılan telefon, dünyada ilk kez parmak izi sensörünün ekrana gömülmesiyle ortaya çıktı.

SANAL GERÇEKLİK

Geçtiğimiz yıl yakaladığı ivmeyi sürdüren sanal gerçeklik ürünleri konusunda ise HTC Vive Pro yeni bir çığır açtı. Gelişmiş özelliklere sahip olan Vive Pro, 3 boyutlu ses, 2880x1600 çözünürlük, inç başında 615 piksel yoğunluğu gibi özelliklere sahip. Lenovo'nun Mirage Solo sanal gerçeklik gözlüğü ise telefon ve bilgisayara bağlı kalmak istemeyenler için düşünülmüş.
Mirage Solo, Snapdragon 835 işlemci, 4 GB RAM, hafıza kartı desteği ve 7 saate varan pil ömrü ile apayrı bir cihaz olarak sunuluyor.

SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNE ÖZEL

Selfie çubuğu ve lenslerle başlayan telefon aksesuarları sürekli evrim geçirirken, gelinen son nokta da CES 2018'de tanıtıldı. DJI Osmo Mobile 2, telefon ile video çekenler için vazgeçilmez bir donanım olacağa benziyor. Bu aksesuar, ergonomik bir tasarım, daha fazla kontrol mekanizması ve daha uzun bir pil ömrü sunuyor.

ROBOTLAR HAYATIMIZA GİRİYOR

Robot teknolojisi, geçtiğimiz yıl en çok merak edilen alanlardan birisiydi. Sony'nin Aibo isimli robot köpeği, fuarda çok dikkat çekti. Öğrenme ve kendini geliştirme yetenekleri dikkat çeken robotu bu yıl sokaklarda bile görebiliriz. Aibo, robotlarla olan iletişimimiz noktasında ilk köprülerden birisi olabilir.

2018’in ilk trendleri haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN