• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Pide tartışması

Aydın’ın dünyaca ünlü lezzetlerinden biri olan pide, Karacasu, Koçarlı ve Yenipazar’daki esnafı karşı karşıya getirdi. Meşhur pide ustaları, pidenin başkentinin kendi ilçeleri olduğunu iddia ederek birbirlerini düelloya davet etti

Pide tartışması

18.01.2018, 00:00

Aydın'ın ilçeleri Karacasu, Koçarlı ve Yenipazar'daki esnaf arasında en lezzetli pide tartışması yaşanıyor.
Üç ilçedeki hünerli pide ustaları, en lezzetli ve en güzel pideyi kendilerinin yaptığını iddia ediyor.

'AKLA KARACASU GELİR'

Karacasulu pide ustası Halil İbrahim Köse, "Aydın'da pide yapan bütün ustalara saygı duyuyorum.
Ancak pide denince akla Karacasu gelir. Pide Karacasu'ya özgü bir lezzet. Müşterilerimizin bize söyledikleri de bizim en lezzetli ve güzel pidenin Karacasu'da yapıldığı söylemimizi güçlendiriyor.
Türkiye'de 2005 yılında ilk pide festivalini yapan ilçe olarak biz iddialıyız. İsterlerse bir jüri belirlensin, her ilçe kendi pidesini yapsın, yarışalım. Türkiye'nin en uzun pidesi olan 7 metre 50 santimetrelik pideyi yapan biri olarak ben bu konuda iddialıyım" dedi

'KOÇARLI PİDESİ'NİN TADI'

Koçarlı'da işletmesi bulunan 38 yaşındaki pide ustası Alaaddin Yamaç da, "Dünyanın en lezzetli ve güzel pidesi Aydın'da yapılıyor, Aydın'da ise Koçarlı'da yapılıyor.
Bunu bütün müşterilerimiz ifade ediyor. Diğer ilçelerin adı olduğunu, Koçarlı pidesinin ise tadı olduğunu belirtiyorlar. Bizim çam fıstıklı tahinli pidemizin ünü, sınırları aşıyor. Bu anlamda kendimize güveniyoruz. Bir yarışma düzenlensin ve en güzel pide belirlensin" diye konuştu.

'BAŞKENTİ YENİPAZAR'

En lezzetli ve en güzel pidenin Yenipazar'da yapıldığını savunan 68 yaşındaki Mehmet Sümer ise, "Pide denince akla Yenipazar gelir. Yenipazar pidesini yiyen vatandaşlarımız, böyle bir lezzeti daha önce tatmadıklarını söylüyorlar. Pidenin başkenti Yenipazar'dır. İlçemizde geçen yıllarda iki kez pide festivali düzenledik. Biz Yenipazar olarak pidede iddialıyız" açıklamasını yaptı.

Pide tartışması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.