• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

E-sigara yalanına kanmayın!

E-sigara yalanına kanmayın!

03.02.2018, 22:15

ERMAN AZAR

Yakın bir tarihe kadar elektronik sigaralar, sigarayı bırakmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntem olarak dikkat çekiyordu. Ancak yeni bir e-sigara araştırması, kullananların "zararsız" iddiasını çürütecek kadar ciddi sonuçlar içeriyor.
E-sigaraların zararları hakkında tartışmalar devam etse de, bilim insanlarının fikri giderek negatife doğru kayıyor.

DENEKLER KANSER OLDU

New York University School of Medicine tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre elektronik sigaralar "daha yüksek" kalp hastalığı ve kanser riski oluşturabilir.
10 yıllık hafif e-sigara kullanımının dengine (gerçekte 12 hafta) maruz bırakılan fareler, idrar torbaları, kalpleri ve akciğerlerinde DNA hasarı yaşadılar ve hem akciğer proteinleri hem de DNA yenilenmeleri sınırlandı.
Başka bir deyişle, kanser oldular.
Kobaylar üzerinde daha fazla test yapılmadan kesin bir karara ulaşmak mümkün değil. Araştırmanın yazarı Moon-shong'un belirttiği üzere henüz normal sigaraların mı yoksa elektronik sigaraların mı daha zararlı olduğu konusunda bir sonuca ulaşılmış değil.

BÜYÜK TEHLİKE VAR

E-sigaraların "muhtemelen" daha az zararlı olduklarına yönelik araştırmalar bulunsa da bu araştırma, nikotinin dönüşümünün bir kısmının vücutta gerçekleştiğini belirtiyor ve bu yüzden de aynı tehlike ile karşı karşıya olunduğu söylenebilir.

GÜVENİLİR GÖRMEYİN

Yapılan bir başka yeni araştırma ise, elektronik sigaranın içindeki kimyasallara bağlı hastalıklarda artış vakalarının 10 yıl içinde görülebileceğini bildirdi.
New York Üniversitesi Tıp Okulu'ndan uzmanların elde ettikleri bulgulara değinilen araştırmada, "Elektronik sigara güvenilir görülmemeli" ifadeleri kullanıldı.

DNA'YA ZARAR VERİYOR

Bilim insanları ABD'deki araştırma kapsamında farelerdeki DNA mutasyonlarının yanı sıra insanların akciğer ve kalp hücrelerini de inceledi.
Araştırmada elektronik sigaranın DNA'ya zarar verdiği ve DNA'nın kendisini tamir etmesini önlediği belirlenmiş. Araştırmanın yapıldığı İngiltere'de sağlık yetkilileri 2015'ten bu yana sigara tiryakilerine, yüzde 95 oranında daha güvenli olduğunu söyledikleri elektronik sigaraya geçmeleri çağrısı yapıyordu. Ancak son bulgular elektronik sigaranın da hiç masum olmadığı yönünde.

SİGARANIN BAŞ DÜŞMANI CEP TELEFONUYMUŞ

Oregon Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, beyinde sigara içmek isteyen sinirlerin kontrolünün mesajlaşma isteğini de kontrol ettiğini ve bu sayede tiryakilerin mesajlaşarak sigaradan kurtulabileceğini iddia ediyor. Yani cep telefonunda mesajlaşmak, sigarayı bırakmak isteyenler için bir formül olabilir. Araştırmacılar ayrıca uzmanların da sigarayı bıraktırmak için tiryakileri değişik aktivitelere yönlendirmesinin, mesajlaşma gibi olumlu etki bırakabileceğini söylüyor.

E-sigara yalanına kanmayın! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN