• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Falcon Heavy

10.02.2018, 23:13

firmasının dünyanın en güçlü roketi olarak bilinen modeli, ’deki üssünden fırlatıldı. Bu tarihi olay sorunsuz gerçekleşirken, itici roketlerin geri inmesiyle sağlanan tasarruf da insanların uzay yolculuğu hayalinde yeni bir çığır açtı

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu milyarder işadamı Elon Musk'ın bir hayali daha gerçek oldu. Falcon Heavy'nin uzaya fırlatılışını tüm dünyada milyonlarca insan takip etti. Roketin içerisine Tesla Roadster modeli bir araba da koyuldu. Roadster uzaya giden ilk otomobil unvanını elde etti.

TEKRAR KULLANILACAK

Patlatıldıktan üç dakika sonra, sürat artırıcı roketlerinden ayrılan Falcon Heavy ve ikinci etap dünya yörüngesine doğru ilerledikçe en riskli bölüm sona erdi. 2 roket görevini tamamladıktan sonra sorunsuz bir şekilde dünyaya geri döndü. Bu dev operasyonun en önemli noktası da bu.
Elon Musk, insanların uzaya yolculuk yapmasında maliyeti düşürecek en büyük etkenin roketleri yeniden kullanmak olduğunu belirtiyor. "Falcon Heavy"nin fırlatılmasında kullanılan iki uzay kapsülü uzaya çıktıktan sonra zarar görmeden dünyaya geri indirildi. İki kapsülün ilerleyen projelerde tekrar kullanılması planlanıyor. SpaceX, Falcon Heavy'nin daha küçük modeli olan Falcon 9 kargo roketleri taşıdığını ve rakip United Launch Alliance tarafından geliştirilen Delta IV roketinden iki kat daha fazla yükü daha ucuza taşıyabileceğini söylüyor. Falcon Heavy'nin fırlatma maliyeti 90 milyon dolar iken Delta Heavy 435 milyon dolara uzaya gidebiliyor.

YARIŞ İYİCE KIZIŞIYOR

Maliyeti azaltmayı vaat eden tek girişimci Musk değil. Amazon. com'un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos da New Glenn adını verdiği güçlü bir roket üstünde çalıştığını açıkladı. Bezos ayrıca bundan daha da güçlü "New Armstrong" adında bir roketin geliştirildiğini söyledi. NASA, ABD ordusu ve özel şirketler test uçuşunu takip etti. Uzay savunma kuruluşu Planetary Society direktörü Casey Dreier, "Eğer Falcon Heavy çalışır ve uzaya çıkarsa bu pek çok olasılığın önünü açar" demişti. Musk'ın roketinin başarılı olması, Mars'a daha büyük ve daha akıllı robotlar gönderilmesi, Jüpiter, Satürn ve uydularına yolculuk gibi adımların da önünü açabilecek.

Falcon Heavy haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN