• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Balıkesir’de değişim başlıyor

Balıkesir’de değişim başlıyor

26.02.2018, 23:36 Güncelleme Tarihi: 27.02.2018, 00:24

Başkanı , 2018 yılında ve 2023 şehir vizyonunda yapılacak projeleri açıkladı

Balıkesir, büyük bir kısmı 2018 yılında başlayacak olan yüzlerce proje ile adeta yeniden kuruluyor. Ekonomiden ticarete, sağlıktan çiftçiliğe, 7'den 70'e kadar her kesime dokunacak pek çok proje hazırlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, şehrin çehresini değiştirecek projelerini basın toplantısı ile tanıttı.

2 BİN KİLOMETRE ASFALT

6'sı karma 3'ü ihtisas Organize Sanayi Bölgesi, 16 küçük sanayi sitesiyle Marmara Bölgesi'nin lokomotif şehirlerinden biri olan Balıkesir'e 3 yeni Organize Sanayi Bölgesi kuracaklarını anlatan Kafaoğlu, 2019'a kadar acil ihtiyaçların çözüme kavuşturulacağını, Balıkesir'in 2023 vizyonuna uygun projeler ile donatılacağını dile getirerek şunları söyledi: 2018 yılını asfalt yılı ilan ettik. 2 bin kilometre asfalt, kilit parke taşını bu yıl bitmeden neticelendireceğiz.

ULAŞIMA NEŞTER

Balıkesir'in en önemli sorunlarından biri olan trafik akışındaki problemler, il genelinde yapılacak köprülü kavşak ve üst geçitlerle büyük ölçüde ortadan kaldırılacak. Köprülü kavşakların 2'si il merkezinde yapılacak. Kent Merkezi'nde Otomasyon Yönetim Sistemi kurulacağını açıklayan Kafaoğlu, kritik noktalarda bulunan 20 kavşağın akıllı kent sistemleriyle yönetileceğini söyledi. Öte yandan, Milli Kuvvetler Caddesi'ne tramvay yapılacak.
Bahçelievler Mahallesi'ne 3 bin kişilik bir cami müjdesi veren Başkan Kafaoğlu, "Balıkesir'de Mimar Sinan ruhunu yaşatan, ihtişamlı bir cami yapıyoruz. 2275 m2'lik kapalı alana oturacak olan cami toplam 4 minareli olacak. Balıkesir, medeniyet tasavvurumuza yakışan, mübarek ve huzurlu bir mekanda buluşacak" dedi.

ENERJİ YATIRIMLARI

Rüzgar enerjisi üretiminde Türkiye'deki toplam kapasitenin yüzde 17'sini karşılayan Balıkesir'de, Yenilenebilir Enerji Kaynakları ihtisas Organize Sanayi Bölgesi kurduklarını açıklayan Başkan Kafaoğlu, 'Kurulacak YEKA Organize Sanayi Bölgesi'nde, Rüzgar Tribünleri üretimi yapılacak. Projeler içinde en dikkat çekici olanlardan biri, AltıeylülGökköy mahallesinde kurulacak olan atık bertaraf tesisi. Daha önce vahşi yöntemlerle depolanan çöpler, 60 hektarlık alana kurulan tesislerde yeniden değerlendirilecek. Entegre şekilde değerlendirilecek olan çöplerle elektrik ve ısı enerjisi elde edilecek' şeklinde konuştu.

AYKUT KONYA

Balıkesir’de değişim başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN