• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Yeşil yolsuzluk!

Yeşil yolsuzluk!

13.03.2018, 23:07

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nda, en az 100 çeşit malın usulsüz çıkışının yapıldığı iddiasıyla ambar sorumluları hakkında iddianame hazırlandı. 3 kişi hakkında görevi kötüye kullanma suçundan dava görülecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Yeşil alanlar İkmal Şube Müdürlüğü'nde akıllara durgunluk veren bir yolsuzluk iddiası ortaya atıldı. 2016 yılı Ağustos ayında Emir Başer, Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nden Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ambarında ambar yetkilisi olarak çalışmaya başladı. Ancak iddiaya göre Başer'e ambarlar, malların sayımı yapılmadan devredilmeye çalışıldı. Ardından Başer, 1 gün boyunca ambarlardaki malların sayımını yaptı ve en az 100 kalem malın eksik olduğunu ve çıkışının gözükmediğini fark ederek durumu ambar yetkilisi Gülay T'ye bildirdi. Gülay T. ise iddiayı araştırmak yerine Başer'den "İşyerindeki olumsuz davranışlarını" gerekçe göstererek savunma talep etti. Bunun üzerine Başer BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

İFADELER ÇELİŞKİLİ

Bunun üzerine harekete geçen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bilirkişi raporları doğrultusunda Atılgan T, Aysun B. ve İlknur S. hakkında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla dava açıldı. Başer'in iddiaları doğrultusunda İzmir Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişinin Aysun B. ve İlknur S'den ön inceleme sırasında aldığı ifadeler ve yaptığı araştırmalar sonrasında hazırladığı rapora Yeni Asır ulaştı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın soruşturma izni verilmesi yönünde onayladığı bilirkişi raporunda yer alan ifadeler dikkat çekti. Aysun B. ile İlknur S'nin iddiaların asılsız olduğunu gösterir herhangi belge sayım tutanağı vb. somut bir evrak ibraz edememiş oldukları ve ifadelerinde çelişkiler bulunduğu için görevlerini gereği gibi yapmadıkları hususunda suç şüphesi bulunduğu belirtildi.

2 YILA KADAR HAPİS

İddianamede dikkat çeken bir diğer detay ise şüphelilerin ambarların denetimini yapmayarak, ambardan usulsüz olarak malzeme çıkışına izin verdiği, ihbarcı Emin Başer'in ambarda eksiklerin olduğunu söylemesine rağmen sayım yaptırmadıkları, yıl sonunda yapılacak sayımı bekledikleri yönündeki yazı oldu. Savcılık İzmir Valiliği'nin soruşturma izni kararı, malzeme hareket listeleri, taşınır işlem fişleri, bilirkişi raporu, şüpheli ve tanıkların beyanlarından hareketle Atılgan T, Aysun B. ve İlknur S.'yi Türk Ceza Maddesi 257/1 ve 53. maddeleri gereğince 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezalandırılmasını talep etti. İlk duruşma İzmir 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 9 Mayıs tarihinde görülecek.

KAMU ZARARI

Başer'in iddiaları doğrultusunda 2-18 Ağustos 2016 tarihleri arasındaki mal giriş ve çıkışları alanında uzman görevliler tarafından incelenerek kamunun zarara uğrayıp uğramadığı araştırılacak.

USULSÜZLÜĞÜ BİLDİRDİ, İŞİNDEN OLDU

Olayı ortaya çıkardıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından iş akdine son verilen Emir Başer, "Ben ambardaki usulsüzlüğü belirttim. Ancak beni dikkate almadılar. Tam tersine rahatsızlığımı bahane edip olayı kişiselleştirerek verimsizlik gerekçesiyle işten çıkardılar. Fakat ben sonuna kadar devam edeceğim. İşe iade davası açacağım. Bu ambarlara alınan mallar milletin vergisiyle alındı. İşin sonuna kadar takipçisi olacağım" dedi.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Yeşil yolsuzluk! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN