• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çiftcilere 100 bin lira faizsiz kredi müjdesi

Çiftcilere 100 bin lira faizsiz kredi müjdesi

28.03.2018, 00:00

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "500 bin Anaç Koyun ve 250 bin Düve Projesi protokolüyle çiftçimize 100 bin lira faizsiz kredi kullandırılacak. Proje sonunda ihtiyacımız olan damızlık anaç sayısı artacak. Hem üreticimiz kazanacak hem de halkımız sağlıklı et tüketecek" diye konuştu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, TİGEM ve Ziraat Bankası arasında, '500 bin Anaç Koyun ve 250 bin Düve Projesi Protokolü' gerçekleştirildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda, Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba'nın katılımlarıyla gerçekleştirilen işbirliği protokolü ile, hem çiftçilerin gelirinin artırılması hem de tüketicilerin uygun fiyatla kaliteli kırmızı et ve süt tüketimi sağlayabilmesi hedefleniyor. Programda konuşan Fakıbaba, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve ihtiyaç olan anaç koyun sayısını elde etmek için, TİGEM aracılığıyla, 'Sözleşmeli Üretim Modeli' projesini başlattıklarını ifade ederek, "Bu projeden, kredibilitesi yeterli, Bakanlık Kayıt Sistemi'ne kayıtlı, barınak kapasitesi uygun, mera varlığı olan ve kaba yem temini sağlayabilen yetiştiricilerimiz arasından, puanlama usulüyle seçilenler faydalanacak" dedi.

HEDEF 5 MİLYON BAŞ

Bakan Fakıbaba, bu projeyle her yetiştiriciye 300 başa kadar anaç koyun temin edileceğini vurgulayarak, "Doğacak kuzulara taban fiyat ile alım garantisi veriyoruz. Kredi ile avansların geri ödemesi, doğan kuzuların bedelinden düşülerek, kalan meblağ üreticiye ödenecektir. Kredinin geri ödemesi ise ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 5 yıl ödemeli, toplam 7 yıl olacaktır. Ayrıca proje sonunda yetiştiricilerimize, 2018 sonuna kadar, toplamda 500 bin baş damızlık koyun vermeyi ve sekizinci yılda yaklaşık 5 milyon baş damızlık dişi koyun sayısına ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

7 YILDA GERİ ÖDEMELİ

Eşzamanlı olarak büyükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve ihtiyaç olan düve sayısına ulaşabilmek içinse Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla '250 Bin Düve' projesi başlatıldı. Bundan da tecrübeli ve kapasite açığı bulunan kooperatif üyesi çiftçiler yararlanabilecek. Proje ile çiftçilere 100 bin lira faizsiz kredi verileceğini kaydeden Bakan Fakıbaba, "Bu kredinin yüzde 80'i düve, yüzde 20'si yem tedariki için kullandırılacak. Kredinin geri ödemesi ise ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 5 yıl ödemeli toplam 7 yıl olacak. Proje sonunda ihtiyacımız olan damızlık anaç sayısının artmasına katkı sağlanacak, 7 yılda yaklaşık 1.5 milyon damızlık sığır sayısına ulaşılacak. Böylece, işletme kapasitelerin doluluk oranı artırılmış olacaktır" diye konuştu.

Çiftcilere 100 bin lira faizsiz kredi müjdesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.