• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

onaylandı

Çılgın proje onaylandı

31.03.2018, 23:14

’ın kurduğu SpaceX şirketi, 4 bin 425 uydunun oluşturacağı kablosuz ağı projesi Starlink için Amerikan Fedaral İletişim Kurulu’ndan onay aldı. Proje sayesinde uzaydan dünyaya uygun fiyatlı internet hizmeti sunulacak

SpaceX şirketiyle Mars'a gönderdiği roketle konuşulan Elon Musk, bir çılgın projesiyle daha gündemde. Musk, dünyanın yörüngesindeki uyduları kullanarak tüm dünyaya ucuz internet hizmeti sunmak için çalışıyordu. SpaceX ile görüşmelere başlayan ABD'nin Federal İletişim Komisyonu (FCC), geniş bant uydu hizmetinin başlatılması için yetki verdi.

800 UYDUYU ALDI

Yapılacak yeni uydu interneti sistemi sayesinde tüm telefonlar, yüksek hızlı internetten faydalanabilecek. Sistem için 4 bin 425 adet uydu kullanılacak. Şimdiden 800 uyduyu satın alan SpaceX'in önümüzdeki yıl sistemi kullanıma sürmesi bekleniyor. SpaceX'in Başkan ve Baş Operasyon Direktörü Gwynne Shotwell, "FCC'nin sistemimizi onaylamasını ve destek vermesini takdir ediyoruz. Bu onaylama kararı, gelecekte tüm dünyaya uydu internetini yaymamız için önemli bir adım" dedi.

İLK ETAPTA ABD

Yeni uydu sistem tamamlanmasının ardından çevirmeli internet hizmeti olmayan yerlerde dahi hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca yeni internet hizmeti Amerikalıların çoğunluğu için tek olan internet sağlayıcısı seçeneğine bir alternatif de yaratmış olacak.

UYDULAR YÖRÜNGEDE

SpaceX'in küresel internet projesi için geliştirdiği Starlink uydusundan ilk ikisi geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatıldı. SpaceX'in Falcon 9 roketleriyle fırlattığı geniş bant internet bağlantısı sağlayacak uydularından ilk ikisi Dünya'nın alçak yörüngesine Şubat ayında ulaştı. Elon Musk, TinTin A ve Tin- Tin B isimli ilk uyduların yörüngeye çıktığını Twitter hesabından paylaştığı bir videoyla duyurmuştu.

TESLA İFLAS EDEBİLİR

Elon Musk'ın SpaceX şirketinin yıldızı parlamaya devam ederken, bir diğer şirketi Tesla'da ise işler pek de iyi gitmiyor. Dev şirketin hisseleri sadece bu ay %25 değer kaybetti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da Tesla'nın kredi notunu azalttı. Uzmanlar, Tesla'nın çalışmalarını sürdürmesi için önümüzdeki 18 ay içinde yaklaşık 8 milyar dolara ihtiyacı olduğunu ifade ediyor. Çünkü şirket dakikada 8 bin dolar ve saat başına yaklaşık 480 bin dolar zarar ediyor. Bu arada, Tesla şimdi de hidrolik direksiyon sorunu nedeniyle 123.000 Model S otomobilini geri çağırdı. Şirketi oldukça zorlu bir süreç bekliyor.

Çılgın proje onaylandı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN