• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yüzde 1 şans yüzüne güldü

’in Karşıyaka ilçesinde yaşayan ve tam bir İzmir hanımefendisi olan 70 yaşındaki de kalbini çantada taşıyanlardan. Esas mesleği abiyeci olan ve geçmişte çok sayıda sanatçıya özel kreasyon yaratan Yurderi, hayata elleriyle tutundu

Yüzde 1 şans yüzüne güldü

06.04.2018, 00:00

KALBİNİ ÇANTADA TAŞIYANLAR - TANSU EDİP GÖKBUDAK

Karşıyaka'da yaşayan Zuhal Yurderi, yaşı itibarı ile kalp nakli olamadı ancak çantasındaki kalple yaşama tutundu. Yurderi sürekli etrafındaki insanlara organ naklinin önemini anlattığını söyleyerek, "Ne kadar çok insanın fikrini değiştirirsem o kadar organ bağışlayan insan olur. Ben artık nakil olamıyorum. Fakat o kadar çok çocuk ve genç var ki nakil bekleyen. Umarım organ nakline artık gereken önem verilir" dedi.

KALBİ 3 DEFA DURDU

Zuhal Yurderi, 70 yaşında, yüzünde gülümsemesi eksik olmayan neşeli bir İzmir hanımefendisi. Ancak bu neşesi kısa süreliğine sekteye uğramış. 31 Mart 2016 gecesi kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan Yurderi o gece ambulansta kalbinin 3 defa durduğunu fakat yaşama döndüğünü söylüyor. Yurderi, "Karşıyaka Devlet Hastanesi'nden özel bir hastaneye kaldırıldım. Orada anjiyo yapıldı. Burada yine kalbim durduğu için ikinci stenti takamıyorlar. İkinci stenti 10 gün sonra takıyorlar" diye konuştu.

5. KRİZDE TEŞHİS

Kalp yetmezliği teşhisinin vücudunda artan ödemler için gittiği Ege Üniversitesi Hastanesi'nde geçirdiği 5. kalp krizi sonrası konulduğunu söyleyen Yurderi, "Burada 3. stent takıldı. Fakat yavaş yavaş kalp yetmezliği başlamıştı. Uyuyamaz olmuştum. Vücudum sürekli şişiyordu. Daha sonra hastaneye kontrole gittiğimde kalp yetmezliği teşhisiyle yoğun bakıma kaldırıldım" diyor.

YOĞUN BAKIMDA 4 AY

Yoğun bakımda 4 ay tedavi gördüğünü aktaran Yurderi, doktorların ilk başta kendisine pil takmak istediğini ancak pilin yetersiz olacağını düşünerek yaşam destek ünitesi bağlamaya karar verdiklerini söyledi. Yurderi, "Doktorlar bana ameliyat için yüzde 1 şans vermişti" diye konuşarak durumunun o dönem ne kadar kötü olduğunu gözler önüne serdi.

TORUNU İÇİN DUA ETTİ

Doktorların verdiği yüzde 1'lik şansa rağmen ameliyata girmeye karar verdiğini söyleyen Yurderi, "Ben ameliyata torunum için girdim. Ellerimi havaya kaldırıp 'Allahım ne olursun küçük torunum için yaşayayım' diye dua ettim. Çünkü o bana çok bağlıydı. Allah'ım dualarımı kabul etti ve ameliyattan sağ salim çıktım. Hatta hastanede uzun süre kalınca oradan çıkmak bile istemedim. Çünkü hastane bana daha güvenli geliyordu. Hastaneden çıkarken ağlamıştım bile" diye konuştu.

ORGAN BAĞIŞINDA YANLIŞ BİLGİLER VAR

Organ nakli konusunda çok yanlış bilgiler olduğunu söyleyen Yurderi, "Bazı kişiler çok sabit fikirli. Öldükten sonra organlarımız toprak olacak. Ruh çıktıktan sonra bedenin hiçbir anlamı kalmıyor ki. Ben nakil olamıyorum. Nakil olmam yasak. Yaşım ve hastalık nakil olmamı engelliyor. Ben buna da razıyım. Allah ne kadar ömür verdiyse yaşarım. Organ nakli için ben kendi adıma çok kişiyle konuşuyorum. Dini açıdan engel olduğunu düşünenlere bunu işlemeye çalışıyorum. Mesela iki kişinin fikrini değiştirdim. O kişiler de başkalarının fikrini değiştirecek. Bunlar çok büyük sevaplar aslında.
Benim hangi organım yararlıysa hepsini almalarını istiyorum. Verdiğimiz organlarla başkası yaşayacak. Biz de başkalarında yaşayacağız" şeklinde konuştu.

ARTIK EVİNDE KÜÇÜK İŞLER YAPARAK GEÇİNİYOR

Artık çok sevdiği gelinlikleri tasarlayıp yapamadığını söyleyen Yurderi, "Aslında ben abiyeciyim. Ancak artık gelinlik yapamıyorum. Evimde küçük işler yapıyorum. Takılar, magnetler, resim çalışmaları yapıyorum. Her türlü şeyi yaparım. Yağlı boya, badana, tamirat. Ne yazık ki uzun zamandır dışarı çıkıp gezemiyorum. Çünkü kansızlığım çıktı. Şimdi yeni yeni yürümeye başladım. Kansızlık çıkmadan önce yürüyordum" ifadelerini kullandı.

Yüzde 1 şans yüzüne güldü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.