• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Annem için yarışacağım

Annem için yarışacağım

11.04.2018, 23:48

TÜBİTAK bölge yarışmasında hazırladığı cep kitap projesiyle birinci olan Muş'un Yeşilova beldesindeki İmam Hatip Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi Rabia Ceylan (12), "Birincilik ödülü olarak 500 lira aldım. Annem çamaşırları elde yıkıyor. Ona çamaşır makinesi almak istedim ancak bu para yetmedi. Türkiye finalinde derece elde edersem, anneme makineyi alacağım" diye konuştu.

12 HİKAYESİ VAR

Melek-Hasan Ceylan çiftinin kızları 12 yaşındaki Rabia, hazırladığı "Değerlerimizi ayakta tutmak için 'cebimdeki değerler' ile bir katkı da benden" isimli projesiyle TÜBİTAK'ın Van'daki bölge yarışmasında birinci oldu. Ders çalışmaktan, hikaye yazmaktan çok hoşlandığını söyleyen Rabia Ceylan, günümüzdeki şiddet olaylarının değerlerimizi kaybetmeden kaynaklandığını belirtti. Bunlarla ilgili hikayeler yazdığını aktaran Ceylan, "Koyunların otlatıldığı yerde, doğadan ilham alıyorum. Her biri farklı bir değeri anlatan hikâyelerden oluşan bir kitap yazdım. Projemle birincilik ödülü olarak 500 lira aldım. Annem çamaşırları elde yıkıyor. Ona çamaşır makinesi almak istedim ancak yetmedi. 7 Mayıs'ta Türkiye finali için Kayseri'ye gideceğim. Orada da başarılı olursam, ödülümle anneme hediyesini alacağım" dedi. Proje danışman öğretmeni Mehmet Nuri Uçar ise Rabia'nın kitabında 12 hikayenin yer aldığına değinerek şunları söyledi:

ÖĞRENCİLERE IŞIK TUTACAK

"Adalet, vatanseverlik, ahde vefa konulu öyküler var. Elle yazdığı hikayelerini bilgisayara aktarmada ve yazım kurallarında ona yardımcı olduk. Günümüzdeki ailevi ve toplumsal şiddet olaylarının temelinde, insanların, sosyal değerlerden yoksunlaşması yatıyor. Rabia'nın bu kitabını okuyacak öğrenci arkadaşlarının, toplumu ve aileleri bir arada tutan değerlere daha sıkı sarılacağına inanıyoruz" diye konuştu.

ÇOK DUYGULANDIM

Kızının bilgisayarı yokken kendisine çamaşır makinesi almak istemesine duygulandığını belirten anne Melek Ceylan da, "Rabiam çok çalışkan. Ben çamaşırları elle yıkamaya razıyım. Kızıma hikayelerini yazmak için bir bilgisayar almak istiyorum. Eşim asgari ücretli, 2 kızım var. Kızlarımın geleceği her şeyden önemli. Kızımın başarısıyla gurur duyuyoruz" dedi.

Annem için yarışacağım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN