• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'Faceblock’ ile kan kaybı sürüyor

'Faceblock’ ile kan kaybı sürüyor

14.04.2018, 23:05

Kişisel verilerin sızdırılması ile ilgili skandalda Facebook’un kan kaybı sürüyor. ’in ifade verdiği gün yapılan ‘Faceblock’ boykotu büyük etki yaratırken, şirkette eleman kayıplarının da başladığı ifade ediliyor

Facebook, Cambridge Analytica veri skandalı ile beraber büyük kan kaybediyor. Kişisel verilerin sızdırılması tüm dünyada büyük ses getirince şirketin değeri 100 milyar dolarlık bir kayba uğramıştı. Zuckerberg bu süreçte ABD'de gazetelere özür ilanları vermiş, TV programlarına katılmış ve sesini duyurmaya çalışmıştı.

İSTİFA EDİYORLAR

Maddi boyut dışında en büyük kayıp ise itibar konusunda oldu. Tüm bu gelişmelerin, Facebook çalışanlarının düşüncelerini ve kariyer planlarını da etkilediği ifade ediliyor. Birçok çalışan yine Facebook bünyesinde olmak üzere firmanın sahip olduğu diğer uygulamalar olan WhatsApp ya da Instagram departmanlarına transfer edilmeyi talep etmiş. Sayı oldukça artınca konunun basit bir transfer talebi olmadığı da anlaşıldı. Çünkü bazı çalışanlar transfer taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine istifalarını verdi. Facebook'un tanınan ürün tasarımcılarından Westin Lohne de bu nedenle istifa edenlerden biri. Lohne Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Orada ürün tasarımcısı olarak çalışmaya devam etmek ahlaki açıdan bir hayli zordu" dedi.

DAHA SONRA BIRAKACAK

Geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajda istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorulan Zuckerberg, böyle bir fikrinin kesinlikle olmadığını söylemişti.
Apple'da Steve Jobs'ın ölümünün ardından yaşanan imaj kaybı, Facebook'ta Zuckerberg daha görevdeyken başladı. Eğer kendisi de istifa ederse şirketin akıbeti ne olur bilinmiyor. Bu nedenle Zuckerberg'i şirketin üst düzey yetkililerinin istifadan vazgeçirmiş olabileceği konuşuluyor. Bu skandal gündemden düştükten sonra sessiz sedasız görevi bıraktığını da duyabiliriz. Ancak Facebook'un bundan sonra nasıl bir politika izleyeceği merak konusu.

PARA DAĞITACAKLAR

Geçtiğimiz gün mahkeme karşısına çıkan Zuckerberg, Facebook'un kişisel verilerin korunması için önemli adımlar atacağını belirtti. Sosyal medya devi, kullanıcı verilerini tehdit eden uygulamaları yine kullanıcıları aracılığı ile bulmayı hedefliyor. Facebook bu uygulamaların tespit edilmesine yardım eden kullanıcılarına 40 bin dolara kadar ödül dağıtacak. Bahse konu uygulamaların en az 10.000 kullanıcıya sahip olması gerekiyor. Gerekli ispat ve deliller doğrultusunda yapılacak olan şikayet ile ödüle hak kazanabilirsiniz.

ERMAN AZAR

'Faceblock’ ile kan kaybı sürüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN