• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Astronot !

Astronot Selin!

16.04.2018, 23:44

Pilot olmayı hedefleyen 16 yaşındaki Selin Turhan, bilim ve teknoloji temelli liderlik eğitimi alabilmek için ABD Uzay& Roket Merkezi'nde düzenlenen Honeywell Liderlik Akademisi'ne katıldı. Lise üçüncü sınıfta okuyan Selin, başvurusunun kabulüyle bu yıl akademide eğitime katılan tek Türk oldu.

SİMÜLATÖRLE UÇUŞ

Tüm dünyadan öğrencilere astronotlar gibi bir eğitim alma ve bilim-teknoloji temelli liderlik becerilerini geliştirme fırsatı sunan burs programına 35 ülkeden, 16-18 yaş arasındaki 325 öğrenci katıldı. Selin, "Değişik ülkelerden pek çok öğrenci bir aradaydık. Roket yapma aktivitesinde fizik dersi daha iyi olanlar, simülatörlerde ise daha cesurlar ön plandaydı. Simülatörlere bindik, onları uçurmak çok keyifliydi. Önce mühendislik ardından pilotluk eğitimi almak istiyorum. Pilotluğun ardından ise NASA'da görev almayı çok isterim" dedi.

AY YÜRÜYÜŞÜ YAPTILAR

Teknoloji ve bilim odaklı atölyeler, derslerin yapıldığı programda, ekipler oluşturarak kendi roket modellerinin tasarımı, inşası ve testini gerçekleştiren katılımcılar; astronot simülasyon eğitimlerine, kodlama programlarına, mekik misyonlarına, ay yürüyüşüne, bilimsel deneylere katıldı.
Gençler eski astronotlarla da bir araya geldi.

Astronot Selin! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN