• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Vatan sevgisini kalemine döktü

MEHMETÇİK için ‘’ adlı şarkı yazan , şimdi de ’m şiirini kaleme aldı.

Vatan sevgisini kalemine döktü

18.04.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 18.04.2018,09:56

NEŞEM YAŞAR - EGELİ SABAH / Zeytin Dalı'nda görev alan Mehmetçiklerimiz için şarkı yazan şair Ahmet Selçuk İlkan şimdi de 'Türkiyem' şiirini kaleme aldı. İlkan'ın yazdığı Türkiyem şiiri 10 sanatçı tarafından seslendirildi.

İnsan, Ahmet Selçuk İlkan'ın şiirlerini ve o şiirlerin hikâyelerini onun ağzından dinleyince neden isminin bu denli büyük olduğunu anlıyor. Kısa zaman önce Zeytin Dalı Operasyonu'na katılan Mehmetçiklerimiz için 'Zeytin Dalı' adlı bir şarkı yazan İlkan, şimdi de 'Türkiyem' şiirini kaleme aldı. Sanatçının Türkiyem şiiri 10 sanatçı tarafından seslendirildi. Şarkıyı merak etmemek de elde değil. Nazilli'de Kültür Sanat ve Edebiyat Festivali'ndeki gösterisinin öncesinde sözlerini ilk defa Egeli Sabah ile paylaşan Ahmet Selçuk İlkan ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

ŞİİRSİZ YAŞAYAMAM

Gösterinizin içinde edebiyat var, kabare var, tiyatral bir sunum, bir yolculuk var. Sahnedeşiirlerle beraber bir gösteri hazırlamak nasıl aklınıza geldi. Biraz bundan bahseder misiniz?
Bendeki şiir tutkusu bir kara sevda. Benim yaşam biçimim şiir ile oluştu ve öyle olgunlaştı. Benden şiiri alırsanız ne Ahmet kalır ne Selçuk kalır ne İlkan kalır. Ben şiir tutkusu ile her gün yeniden doğuyorum. Hayatımın sayfalarına baktığınızda bu uğurda çok fedakârlık yaptığımı söyleyebilirim. Bu gösteride şiirin bize bıraktığı yıllanmış, köhneleşmiş, kalıplaşmış bütün sıradanlığı yenmek için çaba gösterdim. 1982 yılında ülkemizde daha ilk şiir plaklarını, kasetlerini, kliplerini gerçekleştirdiğimde acımasız eleştirilerle karşı karşıya kalmıştım. (Şiirin plağı mı olur kaseti mi olur diye). Şimdi gördüğünüz gibi büyük beğeni alan bu konserler artık şiir dünyamızın vazgeçilmezi oldu ve bu kervana onlarca çağdaş şairimiz katıldı. Elbette bunun haklı gururunu yaşıyorum.
"Zeytin Dalı" isimli bestenizi ne zaman dinleyeceğiz?
Bu eserimizi ve"Türkiyem Benim" isimli eserimizi 10 ayrı sanatçı koro halinde seslendirdi. Sanat hayatımın 40. Yılı nedeniyle "40 yıl, 40 ses, 40 Nefes' diye adlandırdığım ilk albümümü geçen yıl sevenlerimize sunmuştuk. 10 gün sonra Volume 2 olarak ikincisini sunmuş olacağız.
Zeytin Dalı ve Türkiyem'i yazarken neler hissettiniz?
Herkesin doğduğu topraklara borcu var. Vatanıma, milletime toprağıma olan borcumu şiirimle, şarkılarımla ödemek için can atanlardanım. Vatan varsa, bayrak varsa, toprak varsa o zaman biz varız. Aksi halde varlığımızın bir anlamı yok. Bütün duygularımı dile getirdim. Ayrıca bizim için can veren Mehmetçiklerin şanına yakışan bir parça yapmak da benim için mutlulukların en büyüğü. Tarih de bunu göstermiştir ki geçmişten bugüne kadar, İstiklal Marşımız buna en büyük örnektir. Zeytin Dalı'nda görev alan Mehmetçiklerimizin kalben ve ruhen yanındayım.
Orkestranızdaki üyeler çok genç. Niye tecrübeli, ünlü müzisyenler varken gençleri tercih ettiniz?
Şiiri sahneye taşımam için özel bir orkestra kurmam gerekiyordu. Her şeyi taze ve genç kılmak gerektiğini düşünen bir insanım. Ayrıca sahne şovu görselliği önemser. Gençlerde bu enerji çok daha yüksek. Bunun yanı sıra müzisyenlerimiz sadece enstrümanist değil, hepsi aynı zamanda vokalist yani ülkenin en değerli sanatçıları kadar repertuarları olan, şarkı söyleyebilen yetenekler.
Gösteriye ilgi nasıl?
Benim hayal ettiğimden de daha fazla bir ilgi oldu. Ülkemizin en küçük kasabalarına dahi gidiyoruz ama gittiğimiz her yerde inanılmaz bir sevgi seli ve kalabalıkla karşılaşıyoruz. Bir koro halinde bizimle beraber şiirleri, şarkıları haykıra haykıra söylüyorlar. Amerika, Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerin yanı sıra da Avustralya'dan bile davet alarak oralara kadar gittik.
Genç şairlere destek veriyorsunuz...
Ben şiire ve sanata bir adım atan insana bin adım atmaya hazırım. Ülkemizin ne kadar çok sanatçısı olursa, ne kadar çok şairi olursa, ne kadar çok sanatseveri olursa barışın huzurun geleceğine inandığım için bir bahçıvan titizliğiyle gönül bahçemize, sanat bahçemize o gençleri, o güzel gülleri de dikmeye çalışıyorum.
MESAM'dan istifanız mevzubahis oldu. Kendinizi MESAM'dan geri çekmeye iten sebep ne oldu?
Bence MESAM'daki en büyük sorun seçim sistemi. MESAM'daki seçim sisteminde, seçime blok listelerle girilemiyor. Bir oylama yapılıyor. En fazla oyu alan 11 kişi yönetim kurulunu oluşturuyor. Sonuçta bazen sokakta selam veremeyeceğiniz, gönül birliği yapmadığınız, aynı pencereden bakmadığınız arkadaşlarla aynı masada oturmak zorunda kalabiliyorsunuz. MESAM'da seçim sisteminin değişmesi gerekiyor. Çağ değişiyor. Uluslararası alanda beraber hareket eden meslek birliklerinin dünyaya bakış açıları değişiyor.
Neden eski şarkılar gibi kalıcı eserler üretilmiyor sizce?
Yıllar yılı sizi etkilemiş olan şarkıların aslında bir başarı şifresi ve formülü var. İyi bir şarkının söz yazarı, bestekârı ve aranjörü ayrıdır. Ne zaman ki hepsi bir kişiden çıkmaya başladı. Şarkılar zayıfladı. Herkes şair, herkes besteci, herkes aranjör değildir. Dolayısıyla bütün şarkılar birbirine benzemeye başladı. Bu kadar basit.

TÜRKİYEM BENİM
Yok böyle bir sevda yok böyle bir aşk
Vatanım toprağım Türkiyem benim
Bir ömür aşkınla yanayım bırak
Vatanım toprağım Türkiyem benim
Atadan bir miras bu kutsal servet
Hangi tarih yazmış böyle bir millet
İşte bu memleket işte bu cennet
Vatanım toprağım Türkiyem benim
Rüzgarın bir başka havan bir başka
Kucağında düştüm böyle bir aşka
Dünya tarihinden gelip ders alsa
Vatanım toprağım Türkiyem benim
Ne kadar asilsin ne kadar derin
Bir tarih destanı her bir şehidin
Cennetten bir köşe senin her yerin
Vatanım toprağım Türkiyem benim
Yakarım kem gözle bakanı sana
Namusum kutsalım bu vatan bana
Edirneden Kars'a İzmir'den Van'a
Vatanım toprağım Türkiyem benim
Bu vatan bu bayrak şanımız bizim
Tarihe kazılı adımız bizim
Sana feda olsun canımız bizim
Vatanım toprağım Türkiyem benim

Vatan sevgisini kalemine döktü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA