• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

51 kez yükselmeye çalışmış

51 kez yükselmeye çalışmış

26.04.2018, 00:00

İran'da düşen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği Başaran Holding'e ait TCTRB tescilli Challenger 604 tipi uçağın kaza ön raporundaki bilgilere ulaşıldı. Rapora göre, pilotlar uçağı kurtarmak için 51 kez burnu kaldırmaya uğraştı. İranlı yetkililerin incelemelerine göre, kumanda sol tarafta uçan Kaptan Pilot Beril Gebeş'teydi. Tırmanma sırasında uçağın hız göstergesinde ibre yükselmeye başladı. Ancak bu sadece kaptan pilotun oturduğu sol taraftaki göstergedeydi. Sağdaki gösterge ise normaldi.

HIZ ARTMAYA BAŞLADI

Tırmanışta süratin sabit olması veya düşmesi gerekiyordu. İki pilot ne olduğunu anlamaya çalıştı. Beril Gebeş lövyeyi çekmeye başladı.
Kara kutu analizine göre 51 kez uçağın lövyesi çekilerek tırmanma kumandası verildi. Ancak uçağın gerçekte sürati düşüyordu. Bir süre sonra uçak anormal duruma girerek ekseni etrafında dönmeye ve hızla irtifa kaybetmeye başladı. Kokpitte panik yaşandığı ses kayıtlarına yansıdı.
Yönetimsel kriz yaşandı.

HAVADA PARÇALANMA

Hız limitini aşan uçakta 20 bin fit yani 6 bin 600 metre yükseklikte parçalanmalar meydana geldi. Uçağın motor parçaları koptu. Kuyruk bölümü gövdeden ayrıldı. Daha sonra da uçak dağlık alana düştü. Uçağın hız ölçer cihazının neden çalışmadığı ise henüz bilinmiyor.

51 kez yükselmeye çalışmış haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.