• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Siyahi sırra kadem bastı

Siyahi Tesla sırra kadem bastı

29.04.2018, 00:00

İnsanoğlunun geçmişten günümüze kadar uzanan otomotiv teknolojisiyle ilgili adımları, artık elektrikli arabaları hayatımıza soktu. Afrika'nın Zimbabve ülkesinden gelen bir haber ise bilim ve teknoloji dünyasına bomba gibi düştü. Günümüzde yolculuklarımızı mümkün olduğunca kısa sürede gitmeye olan merakımız, tarih boyunca yaşantımızı değiştirdi. Ünlü mucit Nikola Tesla'nın bulduğu iddia edilen ve günümüze kadar da çok az sayıda insanın sonuca yaklaştığı bir hedef var: Kablosuz elektrik enerjisi. Eğer bir gün mümkün olursa, bu teknolojinin ilk kullanılacağı alan da büyük ihtimal otomobiller olacak.

İLGİ ÇEKEN İCAT

2015 yılında Zibabwe'nin çok tıklanan haber sitelerinden OfZimba, Maxwell Chikumbutso adında bir mucidin icadından bahsetti.
Haberde, "Elektrikli otomobiller üzerine çalışan SAITH Holdings'den yapılan bir açıklamaya göre Maxwell Chikumbutso, Saith bünyesinde şarja ihtiyaç duymayan bir otomobil geliştirdi. Otomobil saatte 90 km hıza kadar çıkabiliyor. Ayrıca 6 kişilik bir Ford Ranger'ı çekebilecek kadar güce sahip" ifadeleri yer aldı. Zimbabveli mucidin çalıştığı şirketle aynı ismi taşıyan Saith isimli bu otomobil, "yüksek radyo frekans enerjisini doğrudan elektriğe çeviren" bir motora sahip. Haberlerden sonra sırra kadem basan adama günümüzün Nikola Tesla'sı benzetmeleri bile yapıldı. Kendisinin Tesla'ya ait olup saklandıklarına yönelik iddialar ortaya atılan gizli belgelere ulaştığı da gelen söylentiler arasında.

ABD'YE GİDİYORUM

Maxwell'den gelen en son haber, 11 Haziran v2017 tarihine ait. Ülkesini terk ederek ABD'nin Kaliforniya eyaletine taşındığı söyleniyor.
Bu haberi de bizzat kendisi, Zimbabwe Observer isimli yerel basın kuruluşuna açıklıyor, yeni evlerinin artık Kaliforniya olduğunu söylüyor.

Siyahi Tesla sırra kadem bastı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA