• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihi firkateyn su yüzüne çıkarılacak

Tarihi firkateyn su yüzüne çıkarılacak

10.05.2018, 23:24

Aydın Didim'de kıyıdan 3 mil açıkta, denizin 70 metre dibinde 18. yüzyıla ait olduğu sanılan, üzerinde dev topları bulunan Osmanlı savaş gemisinin (firkateyni) Kültür Bakanlığı tarafından 350 bin liralık bütçe ayrılarak, gün yüzüne çıkartılması için 15 Mayıs- 1 Haziran tarihleri arasında ilk çalışmalara başlanacağı bildirildi. Osmanlı firktaeyni Ertuğrul'un 8 yıldır kazı kurtarma çalışmasının başkanlığını yürüten Bodrum Karya Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı Başkan Yardımcısı Kaptan Tufan Turanlı, Didim açıklarında bulunan batığın Türk sularındaki tek ve en önemli batık olabileceğini söyledi.

KAMERA İLE GÖRÜNTÜLEDİ

Didim'de yaşayan evli, 7 çocuk babası kaptan ve profesyonel dalgıç Cumhur Nacak, 2 Mayıs 2015'te, 11 metrelik teknesiyle, bir grup amatör balıkçı için av turu düzenledi. Akbük Mahallesi Balıkçı Barınağı'ndan denize açılan ve kıyıdan 3 mil açıkta demirleyen Nacak, bölgede balık olup olmadığını kontrol etmek için 500 lira değerindeki amatör sualtı kemarasını misina ile denizin dibine saldı. 70 metre derinlikte 9 dakika kadar çekim yapan Nacak, görüntüleri izlediğinde kumların arasında bir savaş gemisine ait savaş toplarını görünce heyecanlandı.

15 DAKİKA ÇEKİM YAPTI

Nacak, "Savaş gemisinin gövdesi kumlar altında kalmıştı. Ancak geminin savaş topları ve önemli parçaları kumların üzerindeydi. Topları, savaş gemisine ait kazanı, ahşap makaraları, gemi porsenelinin kullandığı aletleri ve bazı plaketleri görünce çok şaşırdım. Ardından kameranın sabit durması için ucuna kurşun bağlayıp, misinayla kamerayı bir kez daha suya indirdim ve 15 dakikalık çekim yaptım. Tekrar görüntüleri izlediğimde yaklaşık 50 metre uzunluğundaki savaş gemisinin üzerinde yaklaşık 4-6 metre arasındaki savaş toplarını, yemek kazanlarını ve gemiye ait metaryalleri izleyince heyecanım bir kat daha arttı" diye konuştu.

'BAŞINDA BEKLİYORUM'

Ertesi gün, bulduğu batığı Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Aydın ve Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri ile Didim Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirip, elindeki görüntüleri ve koordinatlarını verdiğini belirten Nacak, "Görüntülerden bugüne kadar el değmediği anlaşılan batığın, Osmanlı-Rus Savaşı'ndan kaldığı ortaya çıktı. Bakanlık, Sahil Güvenlik ve Müze yetkilileri birkaç kez bölgeye gelerek, batıkta yüzeysel inceleme yaptı. Tam 3 yıldır batığın bekçiliğini yapıyorum. Çünkü bölge dalışa ve avcılığa yasak alan ilan edilmediği için özellikle troller gelip üzerine ağ atıp batığa zarar verebilirler. Trolleri uzak tutmaya çalışıyorum ancak bu defa da beni şikayet ediyorlar. Bu tarihi batığın bir an önce gün ışığına çıkarılmasını ve bu tarihi eserin korunması için bölgenin dalışa yasak alan ilan edilmesini istiyorum" dedi.

Tarihi firkateyn su yüzüne çıkarılacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN