• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İnsana en yakın robot: Atlas

İnsana en yakın robot: Atlas

12.05.2018, 23:11

Teknoloji sayfalarımızda sıkça yer verdiğimiz robotların tarihsel evrimine birlikte tanık oluyoruz. Bu teknolojide çıtayı yükseklere çıkaran , son robotu Atlas’ın bir videosunu yayınladı. Atlas’ın yapabildikleri ise oldukça etkileyici

Atlas Robot projesine dair yeni bir video, Boston Dynamics tarafından paylaşıldı. Robot teknolojisi ve yapay zekanın giderek insansı hale geldiğini gösteren video, Atlas robotun oldukça etkileyici, dinamik hareketlerini barındırıyor. Boston Dynamics'in resmi Youtube hesabı üzerinden paylaşılan video büyük ilgi uyandırdı. Ancak bu videoyu hemen açmadan önce haberimizi okursanız daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

TEPKİLERİ İNSAN GİBİ

Arazide, engellerin bulunduğu doğal bir ortamda çekilen video, Atlas'ın yeteneklerini ortaya koyuyor. Atlas Robot için yayınlanan videoda, Açık bir arazide koşu yapan Atlas, karşılaştığı engelin üzerinden tıpkı bir insan gibi atlayabiliyor. Atlas, gerçek bir insanın yapabileceği fiziksel hareketleri yapabiliyor. İnsansı robot beklentilerimizi tamamen karşılayan bu çalışma, gelecekte robotların ne durumda olacağını tam anlamıyla gözler önüne seriyor. Atlas robot özellikleri ile büyük fiziksel hareketleri kusursuzca yapabiliyor.Atlas Robot kütüklerin üzerinden atlayabiliyor. Atlama yeteneği sırasında asıl dikkat çeken nokta ise hareketleri yaparken sergilediği esnek fizik yapısı. Çimde koşarken, bir anda daha farklı bir zemine geçiyor olması; buna bağlı olarak bacaklarının daha da esneyebilmesi, büyük bir gelişme gösterdiğini de gözler önüne seriyor. Üstelik bu videoda gördüklerimiz, Atlas tarafından ortaya konan ilk başarı değil. Ev işlerinden zorlu parkurlara varıncaya kadar hemen her alanda boy gösteren robot, bu sefer de bizlere doğal ortamdaki yeteneklerini gösterdi. Birçok alanda onların etkilerini çok daha fazla hissedeceğiz.

DÜNYANIN SONUNU GETİREBİLİRLER

Robot sektöründe bu denli önemli ilerlemeler yaşanması, yakın gelecek hakkında ciddi tartışmalara neden oluyor.
Boston Dynamics paylaştığı son videoyla bunu bir kez daha ortaya koyarken, robotların kusursuz kabiliyetlere sahip olacaklarını anlıyoruz. Ancak Elon Musk'ın da aralarında bulunduğu büyük bir kesim bu tip çalışmaların önünün alınamaması sonucunda insanlığın sonunu getirebileceğini düşünüyor. Öyle ki Birleşmiş Milletler yapay zekanın yaratabileceği tehditleri incelemek için bir merkez kurdu.

İnsana en yakın robot: Atlas haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN