• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bebek yüzlü katil

Bebek yüzlü katil

25.05.2018, 23:11

ABD’nün ünlü markalarından Johnson&Johnson, ‘bebek pudrası’ davasında suçlu bulundu. Şirket, ürünün içindeki bir maddenin akciğer kanserine neden olduğunu iddia eden bir vatandaşa 25,7 milyon dolar tazminat ödeyecek

Dünyaca ünlü kozmetik ve bakım ürünleri üreticisi Johnson&Johnson'ın başı 'kanser' davalarıyla dertte. Geçtiğimiz ay bir ürünün içerisindeki asbestos nedeniyle hastalanan bir kişiye 117 milyon dolar ödemesine hükmedilen ancak temyize giden şirket, bu kez de bebek pudrası ile ilgili suçlamalarla karşı karşıya. ABD'nin Kaliforniya eyaleti Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada jüri üyeleri, davacı Joanne Anderson adlı kadını haklı bulurken, şirketin 25,7 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

KULLANDI KANSER OLDU

Bovling oynarken ayakkabılarının içi ve elleri için Johnson&Johnson marka bebek pudrasını yıllarca kullandığını ifade eden Anderson, ürünün içinde yer alan "asbestos" adlı maddenin kendisinde "plevral mezotelyoma (akciğer zarı kanseri)" adlı bir tür akciğer kanserine neden olduğunu iddia etmişti. 68 yaşındaki Joanne Anderson kendi çocukları için de aynı marka bebek pudrasını kullandığını belirtirken, dava sırasında uzmanlar Anderson'ın söz konusu bebek pudrasını yıllar boyunca 10 binden fazla kere kullandığının tahmin edildiğini vurgulamıştı.

BU İLK TAZMİNAT DEĞİL

Dev şirketin kaybettiği ilk tazminat davası bu değil. Nisan ayında da New Jersey eyaletinde görülen bir davada jüri üyeleri, Johnson&Johnson'ın bir ürününün içindeki asbestos nedeniyle mezotelyoma görülen bir kişiye 117 milyon dolar ödenmesi kararını almış ancak dava temyize gitmişti. Ayrıca, Johnson&Johnson'ın talk pudrasını genital bölgelerinde kullanan yaklaşık 4 bin 800 kadının da şirkete karşı açılmış davaları bulunurken, davacılar bu ürünün kendilerinde yumurtalık kanserine neden olduğunu öne sürüyor.

MEZOTELYOMA (AKCİĞER ZARI KANSERİ) NEDİR?

Mezotelyoma genellikle akciğer zarından önce göğüs boşluğuna su birikmesi ile bulgu veren bir hastalık olup en sık rastlanan yakınmalar, ağrı ve ilerleyici nefes darlığıdır. Bunun yanı sıra hastalarda öksürük, ağızdan kan gelmesi, kilo kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, halsizlik gibi bulgular da görülür. İlginç olan bir nokta ise, Mezotelyoma'ya ait belirti ve bulguların asbest maruziyetinden sonra 20 ila 50 yıl içinde sonra ortaya çıkabilmesidir.

Bebek yüzlü katil haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN