• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tavuk çiftliğinden şampiyonluk kürsüsüne

Tavuk çiftliğinden şampiyonluk kürsüsüne

05.06.2018, 16:23

Tire’de bir tavuk çiftliğinde işçi olarak çalışan 25 yaşındaki görme engelli sporcu , azmiyle tüm engelleri aşarak şampiyonluk kürsüsüne çıktı

Yüzde 90 oranında görme engeli bulunan şampiyon sporcu, Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda bin 500 metre B3 18+ Büyük Erkekler kategorisinde birinci oldu. 14 sporcunun yarıştığı kategoride 4. 42'lik derecesi birinci olan Kala, aynı başarıyı toplam 11 sporcunun yarıştığı 5 bin metre, B3 Erkekler kategorisinde de 18.32'lik derecesiyle birinci olarak tekrarladı.

KAYMAKAMDAN DESTEK

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Türkiye şampiyonu olan başarılı sporcuyu, TOKİ Şehit Mehmet Çağlar Bölük Ortaokulu'nda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapan antrenörü Mutlu Gültekin ile birlikte makamında kabul etti. Tanrıseven, Tire'nin gururu olan başarışı sporcuya sportif anlamda her türlü desteğin verileceğini ifade etti.

PARKTA ÇALIŞTI

Tek tutkusunun koşmak olduğunu anlatan Enver Kala, "İlk kez, İzmir Bornova'daki görme engelliler okulunda atletizm ile tanıştım. Bazı nedenlerden okulu tamamlamadan Tire'ye ailemin yanına döndüm. Uzun yıllar, atletizmden koptum. Hayatım Beden Eğitimi Öğretmeni Mutlu Gültekin ile bir anda değişti. Bana gönüllü olarak antrenörlük yapmaya başladı.
Hemen her gün en az 3 saat çalıştık. Hazırladığı antrenman ve beslenme programını harfiyen uyguladık. Tire'de, tek tartan pistin bulunduğu belediyeye ait Fatih Parkı'nda birlikte antrenman yaptık" dedi.

DÜNYA ŞAMPİYONU OLUR

Hocasının kendisine güvendiğini ve adeta üzerine titrediğinin her fırsatta altını çizen şampiyon sporcu, "Antrenmanlar sonrası terim üzerimde soğumasın diye beni arabası ile evime bırakıyordu. Mutlu hocanın hakkını ne yapsam da ödeyemem." diye konuştu. Antrenör Mutlu Gültekin ise, "Enver'e maddi destek verilirse olimpiyat ve dünya şampiyonu olabilir. Onda bu potansiyel mevcut" dedi.

NADİR UYSAL

Tavuk çiftliğinden şampiyonluk kürsüsüne haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN