• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Pet şişeden tekne kirliliğe karşı yüzdü

Muğla Fethiye’de çevre kirliliğine dikkat çekmek isteyen Şeref Topçu, mahalledeki çocuklarla birlikte iki ay topladığı pet şişelerden yaptığı tekneyi denize indirdi. Topçu, “Herkes çevreye karşı duyarlı olmalı” dedi

Pet şişeden tekne kirliliğe karşı yüzdü

07.06.2018, 00:00

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bir kişi çevre kirliliğine dikkat çekmek için 2 ay boyunca sokak ve plajlardan topladığı yaklaşık 950 pet şişeden tekne yaparak denize indirdi.

BİLİNÇLİ OLMAK ŞART

Fethiye Foça'da yaşayan Şeref Topçu, 2 ay önce sokak ve plajlardan atık pet şişeleri toplamaya başladı. Topladığı 950 pet şişeyi yine deniz ve kanallara atılan atık balık ağı ile misinayı birbirine bağlayarak, 2 metre uzunluğunda tekne yaptı. Pet şişelerden yaptığı tekneye 'Geri dönüşüm' adını veren Topçu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olması nedeniyle Çalış Plajı'ndan denize indirerek yüzdürdü. Bölgede yaşayan yabancı turistler de etkinliğe yoğun ilgi gösterirken bol, bol fotoğraf çekti. Topçu, "Mahalledeki çocuklarla etraftaki ve plajlardaki atıkları topladık. Atık şişelerden farkındalık yaratmak adına tekne yaptık. İnsanların çevreyi nasıl kirlettiğini göstermek istedik. Çevreye en çok pet şişeler, alışveriş torbaları, içecek kutuları atılıyor. Bunları çocuklarımızla topluyorum. Onlara bu bilinci aşılamak istiyorum" diye konuştu. Şişeleri iki çocukla 2 ayda topladığını söyleyen Topçu, "Teknede yaklaşık 400 1.5 litrelik, 550 yarım litrelik pet şişe bulunuyor. Balıkçıların attıkları misinalarla şişeleri birbirine bağladık.
Kanaldan kestiğimiz kargılarla iskeletini oluşturduk. Yüzüp yüzmeyeceğini bilmediğim için çok heyecanlıydım. Yüzünce sevindim. İnşallah çocuklarımıza güzel bir dünya bırakacağız. Bu konuda herkesin duyarlı olacağına inanıyorum. Ümidimizi yitirmeden benzer çalışmalara devam edeceğiz" diye konuştu.

BİR HAFTA SERGİLENECEK

Atık pet şişelerden yapılan tekne, bir hafta boyunda Beşkaza Meydanı'ndaki Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde sergilenecek.

ERDOĞAN CANKUŞ

Pet şişeden tekne kirliliğe karşı yüzdü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.